Ceny jabłek na giełdach. Niepokój wśród sadowników
Anomalie pogodowe, które miały miejsce w tym sezonie, były główną przyczyną dużo mniejszych zbiorów owoców, zwłaszcza jabłek i śliwek. Przypomnijmy, że na początku roku wyższe niż zwykle temperatury powietrza spowodowały przyśpieszoną wegetację m. in. jabłoni o blisko 2 - 3 tygodnie. Wiosną z kolei sadownicy walczyli z przymrozkami i gradobiciami.
Zbiory jabłek dużo mniejsze?
Początkowe szacunki przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny, mówiły o tym, że zbiory owoców w tym sezonie będą ok. 17 % niższe w stosunku do zbiorów z zeszłego roku.
- Zagłębie grójecko-wareckie nie ucierpiało mocno od wiosennych przymrozków, a ich objawem jest większy kaliber jabłek (mniej zawiązków) - mówi Maciej Kmera z największego w Polsce rynku hurtowego z podwarszawskich Broniszy.
Na tym obszarze straty jak widać nie były znaczące, jednak z pewnością ucierpiał niejeden sad w innych regionach kraju. Na szczegółowe dane dotyczące zbiorów jabłek musimy jednak jeszcze poczekać.
Ile kosztują jabłka na giełdach?
Aktualne ceny jabłek w Broniszach są porównywalne do tych ubiegłorocznych. Inne giełdy sprzedają je nieco drożej niż rok temu. Stawki uwarunkowane są odmianą i jakością towaru, ale zależą też od regionu kraju.
- Oczywiście do sprzedaży oferowane są owoce z tegorocznych zbiorów. Obecnie cena hurtowa jabłek odmian masowych oscyluje wokół 2-2,5 zł/kg. Odmiany rzadziej uprawiane są droższe i dochodzą do 3-3,5 zł/kg np. Cortland, Lobo, Szara Reneta. Porównując r/r nie ma większych różnic cenowych - wyjaśnia specjalista z Broniszy.
Najniższe stawki za jabłka w Broniszach zaczynają się od 1,65 zł/kg. Oferta dotyczy takich odmian jak: Ligol, Janagored, Jonagold i Szampion. Na łódzkim rynku Zjazdowa z kolei owoce te sprzedawane są w workach po 15 kilogramów. Ich ceny wahają się miedzy 25 a 50 zł za worek. Najdroższą odmianą na tej giełdzie jest Antonówka, bo kosztuje 30 - 50 zł/ 15 kg. Rzeszowski rynek Agrohurt podaje ogólną cenę za jabłka bez wyszczególniania odmian. Ich cena oscyluje w granicach 3,00 - 4,00 zł/kg. Podobnie jest na giełdzie w Tarnowie. Tam za kilogram jabłek trzeba zapłacić 2,60 - 3,50 zł/kg. Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu oferuje te owoce za 1,60 - 3,00 zł/kg. Z kolei we wrocławkim Targpiaście jałbka kupimy po 2,70 - 6,00 zł/kg. Szeroki ich wybór proponują handlarze w poznańskiej Gildii. Odmiany jakie tam sprzedają to: Alwa, Booskop, Cortland, Empire, Gala, Golden Delicious, Jonagored, Kiku (Fuji), Jonagored, Ligol, Lobo, Prince, Rubin, Starking oraz Topaz. Podobnie jak w Zjazdowej, w Poznaniu jabłka kupimy w workach po 15 kilogramów w cenie 50 - 70 zł.
Czy utrzymają się ceny jabłek deserowych?
Ceny jabłek deserowych na rynkach hurtowych utrzymują się na stabilnym poziomie. Niestety spadają ceny jabłek przemysłowych. Aktualnie w skupach za ich kilogram płacą 0,70 - 0,80 zł/kg.
- Rynek jabłek w Broniszach jest na razie stabilny, czyli podaż i popyt równoważą się i nie powodują dużych ruchów cenowych. Od kilku dni wzrasta niepokój wśród sadowników z powodu spadających cen skupu jabłek do przemysłu, co może się przełożyć na większą elastyczność w generowaniu cen sprzedaży jabłek deserowych - opisuje Maciej Kmera.