Dobrostan zwierząt. Tysiące decyzji odmownych!
Jak podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, według stanu na początek października wydano prawie 33 tys. decyzji przyznających płatność i ponad 5 tys. decyzji odmownych.
Teraz, jak przekonuje w rozmowie z nami Jacek Klimza, nowy prezes PZHiPBM, organizacja będzie oczekiwała spotkania z przedstawicielami resortu rolnictwa oraz Agencji, by tę kwestię wyjaśnić.
O tym, że już wcześniej do Związku docierały sygnały o licznych odmowach przyznania rolnikom płatności z tytułu realizacji Ekoschematu „Dobrostan zwierząt" działanie: dobrostan krów mamek i opasów, organizacja rolnicza poinformowała ARIMR we wrześniu oficjalnym pismem. Wiele z nich, jak wynika z pisma, mogło dotyczyć nieprzestrzegania wyznaczonych terminów rejestracji urodzeń i przemieszczeń zwierząt w systemie IRZ. Wina, jak przypuszcza Związek, jednak nie zawsze leżała po stronie rolnika, a wadliwego funkcjonowania aplikacji.
”Po uruchomieniu systemu w styczniu 2023 pojawiły się problemy w działaniu i nowa wersja aplikacji IRZ nie spełniała przez wiele miesięcy, oczekiwań i wymagań hodowców. System się zawieszał, dane były często nieprawidłowe i niewiarygodne, a zdarzenia trudno było zgłosić na czas, jak również zgłoszone dane „znikały” i pomimo wielokrotnych prób, nie zawsze udało się wypełnić odpowiednie zgłoszenie w terminie. Zwracali na to uwagę rolnicy, organizacje rolnicze, jak i samo ministerstwo czy też ARiMR, który wielokrotnie na swojej stronie internetowej, od stycznia 2023 roku, informował o trwających pracach modernizacyjnych wynikających ze zmiany ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt” – czytamy w piśmie, który Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego skierował do ARIMR.
Przedstawiciele związku chcieli się dowiedzieć, ile wydano decyzji odmawiających przyznanie pomocy i czy w czasie wydawania decyzji odmownej o przyznaniu pomocy, weryfikowano czy rolnik podejmował próby logowania się i dokonywania zgłoszenia w danym terminie.
„Proszę również o informację ile obecnie toczy się postępowań odwoławczych w tym zakresie i czy na tym etapie ARIMR weryfikuje czy były próby zgłoszenia zdarzenia do systemu IRZ przez wnioskodawcę” – czytamy w dokumencie.
W odpowiedzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że w ekoschemacie dobrostan zwierząt, w przypadku wariantów: dobrostan opasów oraz krów mamek wydano dokładnie 32.851 decyzji przyznających płatność oraz 5.171 decyzji odmownych, w tym 130 decyzji odmownych z tytułu przedeklarowania zwierząt z powodu nieterminowych zgłoszeń.
„Jednocześnie informuję, że na 5.171 wydanych odmownych decyzji w ramach wariantu Dobrostan opasów i wariantów dotyczących krów mamek, 49 wnioskodawców skorzystało z możliwość odwołania się od decyzji. Odnosząc się do postępowań odwoławczych, uprzejmie informuję, że organ I instancji oraz organ II instancji rozpatrujący odwołania ma obowiązek weryfikować całokształt materiału dowodowego” - wyjaśnił Marek Budzich, wiceprezes ARIMR.
Co, w piśmie otrzymanym z Agencji, szczególnie zainteresowano Jacka Klimzę to informacja o planach związanych ze zorganizowaniem spotkania ze związkami hodowców bydła „celem omówienia i zebrania nurtujących problemów w zakresie prowadzonego w komputerowej bazie danych IRZ rejestru zwierząt gospodarskich”. Podczas tego posiedzenia mają być wypracowane ewentualne zmiany, jakie należałoby uwzględnić w dalszych pracach rozwojowych rejestru zwierząt w ARIMR.
- Zależy nam na tym, by takie spotkanie się odbyło. Póki co konkretny termin nie jest wyznaczony. Chcieliśmy w tego rodzaju zebraniach uczestniczyć, by móc wnieść swoje uwagi czy nawet pomóc. Niepokojącą dla nas kwestią jest to, że jest aż tyle odmownych decyzji. Chcemy to wyjaśnić. I zapobiec takim sytuacjom na przyszłość. Być może uda się coś zrobić, by ci hodowcy nie byli karani przez błędy, które, być może wyniknęły nie z ich winy - tłumaczy Jacek Klimza.
Czytaj także: Nowy ekoschemat: produkcja metodami niskoemisyjnymi - na jakim etapie? [VIDEO]