Co to są zrównoważone praktyki w produkcji rolnej?
Polska Izba Mleka przekonuje, że jest ono ważne z uwagi na ochronę środowiska.
- Zrównoważone praktyki w mleczarstwie minimalizują negatywny wpływ na środowisko, taki jak emisja metanu, zużycie wody czy degradacja gleby – tłumaczy Polska Izba Mleka.
Istotny jest także dobrostan zwierząt. - Zwierzęta hodowane w warunkach zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju mają lepszy dobrostan, co przekłada się na wyższą jakość produktów - wyjaśnia organizacja. Kolejnymi ważnymi elementami są jakość produktów oraz odpowiedzialność społeczna.
- Zrównoważone mleczarstwo zapewnia produkcję wysokiej jakości produktów, które są bezpieczne dla konsumentów i spełniają ich oczekiwania – komentuje Polska Izba Mleka.
Jakie działania zatem podejmuje branża mleczarska, by w ramach zrównoważonych praktyk?
- Inwestujemy w technologie: Wdrażamy innowacyjne rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody i energii oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Współpracujemy z rolnikami, aby wdrożyć najlepsze praktyki rolnicze, które poprawiają jakość gleby, dobrostan zwierząt i chronią bioróżnorodność - zaznacza Polska Izba Mleka.
Na rzecz transformacji klimatycznej, organizacja współpracuje z partnerami. W ten sposób buduje silne relacje z innymi podmiotami działającymi na rzecz zrównoważonego rozwoju, takimi jak naukowcy, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne.
Polska Izba Mleka zrzesza największych w Polsce producentów i przetwórców mleka oraz jest strategicznym partnerem krajowych i unijnych instytucji i agend rządowych działających na rzecz rozwoju mleczarstwa. Głównym celem organizacji jest działanie na rzecz rozwoju polskiego mleczarstwa, w tym także poza granicami kraju. Jednym z głównych zadań organizacji jest pomoc w zakresie pozyskiwania nowych kontaktów handlowych z odbiorcami polskich przetworów mleczarskich na całym świecie. Ogromny akcent pracy kładziony jest na promocję polskich wyrobów mleczarskich. Wykorzystując wiedzę, doświadczenie i potencjał swoich członków Organizacja pełni rolę krajowego centrum kompetencji polskiego przemysłu mleczarskiego.
Czytaj także: Ile za mleko płacą w Polsce, a ile w UE?