Będą zmiany w programie azotanowym? Odpowiedź ministerstwa na wniosek KRIR
Krajowa Rada Izb Rolniczych przedstawia dwa kluczowe wnioski dotyczące programu azotanoweg:
- w sprawie terminu jesiennego stosowania nawozów naturalnych stałych i płynnych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych - wydłużenia do 30 listopada
- w sprawie przedłużenia terminów na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych.
Jakie są graniczne terminy stosowania nawozów naturalnych stałych i azotowych?
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w sprawie programu azotanowego - graniczny termin stosowania:
- nawozów naturalnych stałych ( obornik - mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, w szczególności słomą, trocinami lub korą oraz pomiot ptasi - odchody drobiu z bezściołowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich) na gruntach ornych to 31 października, a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych to 30 listopada,
- nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych (gnojowica - mieszanina kału i moczu zwierząt z domieszką wody oraz gnojówka - odciek z obornika (przefermentowany mocz zwierząt), na gruntach ornych to 20 października (dla niektórych gmin to 15 października albo 25 października), a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych to 31 października.
Jesienny termin stosowania nawozów naturalnych - w jakich sytuacjach?
By uwzględnić niespodziewane warunki pogodowe uniemożliwiające nawożenie, przepisy dają możliwość rolnikom na elastyczne podejście również do jesiennego terminu stosowania nawozów naturalnych w następujących sytuacjach:
I. zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach - dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia). W przypadku stosowania nawozów pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach:
- dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach mineralnych dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha;
- należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.
II. niekorzystnych warunków pogodowych - np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, wystąpienia suszy - w tych sytuacjach graniczny termin stosowania nawozów to dzień 30 listopada - termin wskazany we wniosku.
- Przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków. Rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października - czytamy w odpowiedzi MRiRW na stronie KRIR.
Rolnicy mogą zgłaszać propozycje rozwiązań
Uwzględniając powyższe, wydaje się że obowiązujące przepisy spełniają oczekiwania wynikające z wniosku KRIR z dnia 22 marca 2024 r.
- Niezależnie od powyższego MRiRW, zachęca organizacje rolnicze, rolników, producentów rolnych, do zgłaszania propozycji konkretnych rozwiązań wraz z merytorycznym uzasadnieniem, w celu wzięcia ich pod uwagę w trakcie kolejnego przeglądu i aktualizacji programu azotanowego - podaje WIR.
Nawiązując do wniosku w sprawie przedłużenia terminów na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych Ministerstwo poinformowało, że popiera wniosek w tym zakresie. Wniosek KRiR został przekazany z prośbą o realizację zgodnie z właściwością do ministra ds. gospodarki wodnej (Ministerstwa Infrastruktury).
- Budowa zbiorników na przechowywanie płynnych nawozów naturalnych, czy też płyt na przechowywanie stałych nawozów naturalnych wymaga zarówno zapewnienia wymaganych zgód/zezwoleń, środków finansowych na realizację, jak i odpowiedniego czasu na sam proces budowy. Mając na względzie trudną sytuację ekonomiczną w gospodarstwach rolnych spowodowaną m.in. konsekwencjami pandemii, wojny w Ukrainie, destabilizacją rynków rolnych, w opinii MRiRW niezbędne jest podjęcie pilnych prac zmierzających do wydłużenia przyjętych dotychczas terminów na dostosowanie. MRIRW proponuje, aby wydłużyć ww. termin co najmniej o trzy lata - informuje WIR.
Przeczytaj także: Strajk rolników 4 kwietnia 2024 w całej Polsce [RELACJA, MAPA]
- Tagi:
- program azotanowy