Nawet 200 tys. sztuk świń w strefach ochronnych
Na hodowców trzody chlewnej z gmin Dopiewo, Buk, Tarnowo Podgórne, Komorniki i Duszniki spadły poważne obostrzenia.
Powodem jest wykrycie ogniska ASF w gospodarstwie w Więckowicach (gmina Dopiewo) i tym samym utworzenie przez Komisję Europejskę w tym rejonie strefy niebieskiej.
Jak szacuje Wielkopolska Izba Rolnicza dodatkowe obowiązki dotyczące przede wszystkim przemieszczania mogą dotyczyć 200 tys. świń!
Obostrzenia wynikające z bycia w strefie niebieskiej:
Świnie mogą tam być przemieszczane na specjalnych warunkach. Aby świnie mogły wyjechać poza granice strefy niebieskiej (podobnie jak w strefie czerwonej) muszą przebywać w gospodarstwie co najmniej przez 30 dni (poprzedzające przemieszczenie) lub od dnia urodzenia. Ponadto na 30 dni przed przemieszczeniem, żadna świnia nie może być wprowadzona do tego gospodarstwa z gospodarstw położonych w strefie czerwonej i niebieskiej.
Dodatkowo muszą zostać wykonane badania laboratoryjne w kierunku ASF z wynikiem ujemnym w okresie 7 dni przed datą przemieszczenia. Wystawienie świadectwa zdrowia zwierząt musi nastąpić nie wcześniej niż 24 godziny przed ich przemieszczeniem.
W strefie niebieskiej wprowadzono dodatkowy warunek mówiący o tym, że przemieszczane świnie (ze strefy niebieskiej do czerwonej) muszą znajdować się w gospodarstwie, w którego promieniu wynoszącym co najmniej 3 km, wszystkie zwierzęta przebywały w gospodarstwie co najmniej przez 30 dni poprzedzające przemieszczenie.
Jeszcze wcześniej w obrębie gospodarstwa, w którym doszło do zakażenia świń na ASF, zostały wyznaczone stref: zapowietrzonej (w promieniu 3 km) oraz zagrożonej (10 km). W obu obszarach inspekcja weterynaryjna przeprowadza perlustracje, podczas których pobierana jest krew do badań z gospodarstw, które znalazły się w wyznaczonych rejonach oraz sprawdzana jest bioasekuracja.
Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje zakaz przemieszczania zwierząt na okres 40 dni (czas ten decyzją PWL może być skrócony do 30 dni). Natomiast w strefie zagrożonej zwierząt nie można przemieszczać w ciągu 30 dni (chyba że PLW skróci ten okres do 21 dni).
Wielkopolska Izba Rolnicza zapowiedziała zapewnienie merytorycznego i prawnego wsparcia dla hodowców ze stref ochronnych ASF.
- Jeżeli ogniska ASF pojawią się w kolejnych hodowlach, strefy te ulegną powiększeniu - dodała WIR.
WIR będzie działał!
- Mając na względzie gospodarcze skutki zakazów, nakazów i innych obostrzeń, szczególnie dla gospodarstw objętych niebieską strefą ochronną, zarząd WIR zapowiada podjęcie interwencji, aby resort rolnictwa, któremu podlegają służby weterynaryjne, dokonał rewizji obowiązujących przepisów, przede wszystkim pod kątem konieczności dalszego ich funkcjonowania - zapowiedział samorząd rolniczy.
Jak zauważył wielkopolski samorząd rolniczy, w tym województwie zaistniała zupełnie nowa sytuacja: wirus ASF znajduje się wyłącznie wśród świń utrzymywanych w obrębie odizolowanego od otoczenia gospodarstwa, natomiast nie występuje w środowisku poza nim np. u dzików.
- W tym wypadku szereg zasad, których celem jest zapobieżenie możliwości przeniesienia wirusa do gospodarstwa traci po prostu sens - dodał WIR.