ASF - niekończąca się opowieść. Konferencja w Białowieży
W Białowieży na Podlasiu trwa dwudniowa konferencja „ASF – niekończąca się opowieść” z udziałem lekarzy weterynarii, leśników, myśliwych i firm okołorolnych.
Jest to już czwarta edycja spotkania, podczas którego poruszany jest temat afrykańskiego pomoru świń. Patronat nad wydarzeniem objął Główny Lekarz Weterynarii oraz Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.
Pierwszy dzień konferencji (czwartek, 7 marca) dedykowany był powiatowym lekarzom weterynarii. Rozmawiano wówczas o największych ogniskach ASF w Polsce, odpowiedzialności finansowej w przypadku padłych zwierząt, zwalczaniu wirusa w obszarach zapowietrzonym i zagrożonym, praktycznych aspektach walki z ASF w kraju. Jeden z paneli był także poświęcony problemom związanym z przenoszeniem choroby przez dziki.
Czytaj także: Prof. Pejsak: w 2019 r. liczba przypadków ASF u dzików będzie rekordowa
Organizatorem konferencji są: Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział Białystok wraz z Podlaskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii w Białymstoku i Północno-Wschodnią Izbą Lekarsko-Weterynaryjną w Białymstoku. Jednym ze sponsorów spotkania jest Agro-Trade, firma specjalizująca się w sprzedaży produktów do bioasekuracji.
- Konferencja jest konsekwencją dalszego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń oraz chęcią podzielenia się przez powiatowych lekarzy weterynarii swoimi doświadczeniami - tymi dobrymi i mniej dobrymi przy zapobieganiu i zwalczaniu ASF, a w szczególności działań w ogniskach tej choroby. Uczestnicy poprzednich trzech konferencji zdopingowali nas do zorganizowania w Białowieży kolejnych spotkań, na którym szczególnie pierwszego dnia, zamkniętego tylko dla Inspekcji Weterynaryjnej, w szczerej aż „do bólu” kilkugodzinnej dyskusji można uzyskać praktyczną wiedzę i podzielić się swoim doświadczeniem zdobytym na „polu walki” - stwierdzili organizatorzy.
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony lekarzy weterynarii z całej Polski. Dziś prelekcje i dyskusja z udziałem leśników i myśliwych.
Czytaj także: Dezynfekcja w rolnictwie - metody, rodzaje i sprawdzone środki