Aplikacja suszowa 2024. Jak wygląda wniosek? Jakie pola są do wypełnienia?
Na oficjalnej rządowej stronie uruchomiono kilka dni temu kampanię składania wniosków w ramach pomocy suszowej za rok 2024.
Pomoc suszowa 2024. Ruszyła aplikacja
Szkody rolnicze, powstałe w wyniku suszy, mogą zgłaszać tylko posiadacze danego gospodarstwa - w ramach specjalnej aplikacji suszowej.
Rolnicy od dawna zastanawiali się, jakie zmiany będą w tym roku. W minionym bowiem - z aplikacją był niestety ogrom problemów, o czym pisaliśmy na bieżąco na naszych łamach.
CZYTAJ TAKŻE: Pomoc suszowa 2023. Rolnicy alarmują o dużych problemach z aplikacją i wnioskami
Sprawa wywoływała spore kontrowersje także z tego powodu, że na około 290 tys. wniosków, które wpłynęły w roku 2023 przez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą” tylko nieco ponad 139 tys. wniosków, naliczono straty wynoszące powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym...
Warto zaznaczyć, że wiele środowisk apelowało wówczas zdecydowanie o zmiany w aplikacji - m.in. o rezygnację danych odnośnie produkcji zwierzęcej - która, jak twierdzili sami rolnicy, mogła zaniżać ostateczne wyniki strat - a to z kolei powodowało, że wiele osób na pomoc w ogóle się nie załapało.
Jak zatem wygląda tegoroczna aplikacja suszowa?
Aplikacja suszowa 2024. Logowanie
Sprawdziliśmy. By zalogować się do aplikacji, trzeba najpierw zaimportować swoje dane z eWniosek Plus (wówczas aplikacja suszowa pobiera dane o działkach, jakie dany rolnik wskazał w swoim wniosku o dopłaty obszarowe).
Wtedy przechodzimy do głównej części aplikacji suszowej 2024.
Aplikacja suszowa 2024. Co trzeba wypełnić, by otrzymać pomoc?
Co konkretnie trzeba wypełnić w roku 2024 - by starać się o pomoc suszową?
Jak relacjonuje nam jeden z rolników z Wielkopolski, w tym roku główne pozycje do wypełnienia są dwie. Chodzi o:
- informacje o uprawach
- informacje o ubezpieczeniu
W praktyce oznacza to więc, że wcześniejsze apele - by nie uwzględniać produkcji zwierzęcej - zostały wysłuchane, we wniosku nie ma takiej pozycji do wypełnienia.
Poniżej znajdziemy także pytanie - czy złożymy wniosek do gminy o powołanie komisji ds. szacowania szkód spowodowanych wystąpieniem suszy.
Zobacz:
WIR: są niedociągnięcia w aplikacji suszowej
Środowiska rolnicze już teraz jednak podkreślają, że tegoroczna aplikacja pozostawia jeszcze sporo do życzenia.
- Aplikacja ma nadal dużo niedociągnięć jak np. o brak możliwości edycji niepodpisanego i niewysłanego wniosku, czy brak generacji potwierdzenia złożenia wniosku i niemożność wydruku złożonego wniosku - wyliczają przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Przypomnijmy: choć tegoroczne szkody już występują, są jeszcze rolnicy, którzy nie otrzymali pieniędzy za rok 2023. Osobną kwestią jest także wysokość pomocy, o czym także alarmowali nas sami rolnicy wcześniej.
CZYTAJ TAKŻE: Pomoc suszowa w wysokości... 23 zł. "Śmiać się czy płakać?" - pyta rolniczka