Wzrosty na giełdzie MATIF. A co dzieje w polskich skupach zbóż?
Podtrzymany został trend wzrostowy cen ziarna zarówno na światowych rynkach jak i portach. Zwyżki odnotowano również na paryskiej giełdzie MATIF, która niejednokrotnie znajduje odzwierciedlenie na krajowym rynku. Czy i tym razem tak jest?
Maleje eksport zbóż
Niestety w polskich skupach niewiele się dzieje. Rolnicy w dalszym ciągu przechowują swoje zbiory w oczekiwaniu na wyższe ceny, co również odbija się na eksporcie z portów. Według najnowszego raportu Izby Zbożowo-Paszowej, wynika, że w sierpniu drogą morską opuściło ok. 223 tys. ton ziarna.
- Eksporterzy w dalszym ciągu mają trudności z zakupem ziarna po obecnych cenach. Wiele wskazuje na to, iż we wrześniu br. eksport zbóż drogą morską również będzie niewielki - czytamy w analizie IZ-P.
I nic na razie nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić.
Eksport ziarna z Rosji i Ukrainy blokuje ceny na giełdzie MATIF
Rosja dominuje w eksporcie ziarnem, dlatego może pozwolić sobie na konkurencyjne ceny. Odbija się to jednak między innymi na cenach zbóż w innych krajach Europejskich.
- Utrzymująca się silna konkurencja w eksporcie ze strony Rosji i Ukrainy w dalszym ciągu przeciwdziała większemu odbiciu cen pszenicy na giełdzie paryskiej. Silna konkurencja ze strony tańszych dostaw z krajów Basenu Morza Czarnego odwróciła uwagę inwestorów od słabych zbiorów we Francji i Niemczech, dwóch największych producentach pszenicy w UE. Niskie ceny oferowane przez kraje czarnomorskie oznaczają, że Niemcy i Francja są zasadniczo poza rynkiem eksportowym. - informuje IZ-P.
Dodajmy, że Rosja i Ukraina to nie jedyne kraje, które oferują niskie ceny za ziarno. Należą do nich także Bułgaria i Rumunia. Konkurencja krajów eksportujących zboże jest zatem spora. Z kolei dodatkową „trudnością” eksportu zbóż z Niemiec czy Francji jest niska jakość ziarna.
Sytuacja na krajowym rynku zbóż
Początkowe dni września nie przyniosły oczekiwanego ożywienia na krajowym rynku obrotu zbożem. Handel tym towarem pozostaje na niskim poziomie, co jest efektem ograniczonej podaży ze strony rolników oraz przedsiębiorstw handlowych na większości obszaru kraju. Mimo wzrostów cen w ostatnim czasie na światowych rynkach, w dalszym ciągu utrzymuje się długoterminowy trend spadkowy.
- Wydaje się jednak, iż z uwagi na utrzymującą się spadkową tendencję cen zbóż na rynku światowym i ograniczone możliwości eksportu ziarna z kraju, o zwyżki cen w najbliższym czasie będzie trudno, szczególnie w odniesieniu do ziarna paszowego - informuje IZ-P.
Ponadto na rynku nie widać presji na duże zakupy ziarna przez przetwórców. Wielu z nich dokupuje surowiec na bieżąco na rynkach lokalnych i przede wszystkim czeka na tegoroczną kukurydzę. Przetwórcy widząc znikome zakupy ziarna przez firmy handlowe na eksport i śladowy eksport zbóż na razie nie podbijają cen ziarna. Od dłuższego czasu, ceny zbóż na rynku wewnętrznym oferowane przez przetwórców często kształtują się powyżej parytetu portowego.
Ceny zbóż na rynku wewnętrznym
Według IŻ-P w porównaniu do cen z połowy tygodnia, ceny zbóż (z wyjątkiem kukurydzy) oferowane przez eksporterów z dostawą do portów wzrosły o ok. 25-30 PLN. Ile natomiast płacą w skupach?
Pszenica konsumpcyjna: 770 - 950 zł/t (w zależności od ilości białka)
Pszenica paszowa: 670 - 780 zł/t
Kukurydza sucha: 700 - 780 zł/t
Kukurydza mokra: 450 - 500 zł/t
Owies: 500 - 770 zł/t
Rzepak: 1830 - 2020 zł/t
Pszenżyto: 620 - 680 zł/t
Żyto konsumpcyjne: 500 - 600 zł/t
Żyto paszowe: 480 - 600 zł/t
Jęczmień konsumpcyjny: 630 zł/t
Jęczmień paszowy: 560 - 660 zł/t
Soja: 1500 - 1550 zł/t
Łubin: 1000 - 1040 zł/t
Groch: 950 - 1000 zł/t.
Słonecznik: 1500 zł/t.
Przeczytaj rónież: Pszenica ozima 2024 - jakie odmiany na podium?