Wzrasta unijny eksport jaj i przetworów jajecznych
O 15% do około 56 tys. ton w skali roku wzrósł w pierwszym kwartale 2016 r. unijny wywóz jaj do krajów trzecich.
Statystyka ta nie dotyczy jaj wylęgowych. Wysyłki jaj spożywczych zwiększyły się o 30% do 33 tys. ton, jaj bez skorupek o 36% do 5,6 tys. ton, a żółtek jaj o 107% do 4,2 tys. ton. Obniżył się jedynie o 13% wywóz albuminy jaj do 21 tys. ton.
Holandia, Hiszpania, Włochy i Francja to kraje, które dominowały w dostawie jaj i przetworów poza Unią Europejską. Wysyłki z Polski wzrosły o połowę do 2,2 tys. ton. Największym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była Szwajcaria, gdzie wysyłano głównie jaja spożywcze,
Jeszcze jakis czas temu głównym odbiorca przetworów jajecznych była Japonia (importowała glównie suszoną albumine jaj), spadła jednak na drugie miejsce. Dostawy na rynek japoński obniżyły się o ponad połowę do 7 tys. ton. Mniej jaj i produktów jajecznych sprowadziły z UE również Zjednoczone Emiraty Arabskie (-21% do 5,5 tys. ton) i Angola (-95% do 107 ton).
A gdzie wzrosły dostawy unijnych jaj? Aż sześciokrotnie zwiększyła się ilość importowanych jaj z Unii Europejskiej do Izraela (do 6,1 tys. ton). Wyższy niż przed rokiem był również unijny eksport sektora jaj do Rosji, Turcji, Omanu i na Ukrainę.