Silny wzrost cen zbóż. Aktualne notowania
W ciągu tygodnia pszenica konsumpcyjna podrożała o 4%. Jakie są ceny innych gatunków zbóż?
Tak silne wzrosty cen zbóż są pokłosiem suszy, która w tym roku nawiedziła wiele rejonów świata.
Jak podało ministerstwo rolnictwa, 26 sierpnia pszenica konsumpcyjna w skupach kosztowała 810 zł/t. W ciągu zaledwie tygodnia podrożała o prawie 4%. W sierpniu 2017 roku kosztowała o 24% mniej, bo 651 zł/t. Są firmy, które płacą jeszcze więcej, niż wskazują ministerialne szacunki. 830 zł/t oferuje chociażby Przedsiębiorstwo Zbożowo - Młynarskie PZZ w Stoisławiu. Więcej TUTAJ.
Ile kosztuje pszenica paszowa? W ostatnim tygodniu cena minimalnie, bo o kilka złotych, spadła. Jest i tak wyższa o 18% niż przed rokiem i wynosi średnio 782 zł/t.
Czytaj także: Wysokie ceny pasz! Będzie jeszcze drożej!
Żyto konsumpcyjne kosztuje w tej chwili około 674 zł/t i jest o 20% droższa niż w sierpniu 2017 roku. Jeszcze bardziej (o 31%) w obecnym sezonie podrożało żyto paszowe. Jego cena wynosi 682 zł/t. Nawet o kilkadziesiąt złotych więcej płacą firmy, które znajdują się w naszej bazie skupów zbóż. Sprawdź TUTAJ.
580 zł/t - tyle kosztował jęczmień paszowy w sierpniu 2017 roku. W tej chwili jest o 28% droższy i kosztuje średnio 746 zł/t. Jęczmień konsumpcyjny jest droższy. Firmy skupujące płody rolne oferują za niego nawet 770 zł/t.
Jak długo ceny zbóż będą pięły się do góry? - W tej chwili, mimo że upłynęło bardzo niewiele czasu od żniw, ceny już zdążyły powędrować bardzo wysoko. Szacujemy, że wzrosły one o około 20 - 30% w porównaniu do ubiegłego sezonu - powiedział Marcin Pawlak z firmy Akord, która skupuje od rolników płody rolne.
Jak jego zdaniem będzie kształtował się rynek w najbliższych miesiącach?
- Zazwyczaj było tak, że im dalej od żniw, tym cena może podchodzi do góry. Ale wszystko zależeć będzie od tego, ile jeszcze rolnicy mają zboża u siebie na magazynach. Część rolników przewidziała, że stawki będą wzrastać, wobec czego zmagazynowała swoje płody i ze sprzedażą będzie czekać na odpowiednią cenę. Może się okazać, że ten towar jest, tylko że będzie on udostępniamy na rynek w partiach - zaznaczył Marcin Pawlak.
Prawdziwym fenomenem jest cena 900 zł/t, którą pszenica konsumpcyjna osiągnęła w portach w drugiej połowie sierpnia. - W ostatnich latach tak wysokie stawki się nie zdarzały, bo maksymalnie wynosiły 600 - 700 zł/t - podał Marcin Pawlak.