Rzepak tanieje
Rzepak tanieje na skutek nadspodziewanie dużych globalnych zbiorów soi i oleistych.
W Unii Europejskiej rzepak staniał pod wpływem spadkowych nastrojów dla soi w Chicago przy utrzymujących się doskonałych szacunkach zbiorów rzepaku w Unii. Na giełdzie Matif w Paryżu przez tydzień rzepak w kontrakcie listopadowym staniał o 2 Euro/t tj. do 321,3 Euro/t czyli (-0,5%), wobec 328,5 Euro/t (-2,2%) przed dwoma tygodniami. Na rynku rzeczywistym utrzymuje się presja na surowce oleiste w tym szczególnie na śruty, co skutkowało ich największym potanieniem.
W Winnipeg kanadyjska Canola w ciągu tygodnia w kontrakcie na listopad’2014 staniała o 0,5% do 411,2 CAD/t wobec 425,2 CAD/t przed dwoma tygodniami (-3,3%) przede wszystkim pod wpływem spadkowych nastrojów dla soi w Chicago wywołanych prognozami większych niż oczekiwano prognoz zbiorów soi. Redukcja cen kontraktów była mniejsza niż dla soi zwłaszcza na dalsze terminy ze względu na obawy o wpływ przymrozków na stan upraw w niektórych rejonach uprawy.
W Chicago w ciągu tygodnia wrześniowy kontrakt terminowy na soję stracił na wartości 0,3% do 390 USD/t (przez 2 tygodnie -1,1%) natomiast na dalsze terminy odnotowano większe spadki tj. -2,2%. Oznacza to spadki do wartości najniższej od około 4 lat. Stało się tak pod wpływem danych raportu USDA z 11 września br., w których prognozy jesiennych zbiorów soi w USA okazały się nadspodziewanie wysokie wobec prognoz miesiąc wcześniej (106,5 mln ton wobec 103,9 mln ton miesiąc wcześniej). Dodatkowo USDA zwiększyło prognozy zbiorów soi w sezonie 2014/15 w Ameryce Południowej o 4 mln ton, co wpłynęło na wzrost prognoz zbiorów soi na świecie o około 6,4 mln ton. Perspektywy rekordowych zbiorów oleistych w tym soi dalej ciągną w dół wartość soi, surowców oleistych oraz ich pochodnych.
- Tagi:
- soja
- rzepak
- rośliny oleiste
- cena