Rosną ceny żywca wieprzowego
Hodowcy trzody chlewnej cieszą się z wysokiej ceny, a zakłady ograniczają uboje.
Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w ubiegłym tygodniu wzrost notowań cen tuczników został zatrzymany. W większości krajów europejskich rynek tuczników był zbilansowany. Jednakże z niektórych krajów docierają do nas informacje o spadku wagi ubojowej żywca. Oznacza to, że żywca w tych krajach brakuje i w najbliższych tygodniach jego podaż będzie ograniczona.
- Perspektywa sezonowego wzrostu ceny najbardziej rysuje się w Hiszpanii, która jak co roku spodziewa się najazdu turystów z całej Europy. Na razie jednak hiszpańscy eksporterzy poddani są dużej presji cenowej na rynkach trzecich ze strony USA i Brazylii - komentuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH).
Jaka sytuacja w Niemczech? W kraju tym ostatni czwartek był dniem świątecznym. Nie wpłynęło to jednak na cenę tuczników. W bieżącym tygodniu obserwuje się wysoki popyt na żywiec wieprzowy. Pogoda sprzyja spotkaniom przy grillu. Przy ograniczonej podaży cena tuczników na przyszły tydzień wzrosła o 1 cent do wysokości 1,81 €/kg wbc. (VEZG)
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podaje, jak sytuacja wygląda w USA. - Wzrost cen tuczników kontraktów terminowych na przypadające na miesiące letnie. Ceny tuczników w kontraktach terminowych osiągnęły nowe wysokie poziomy: czerwiec $81,85, lipiec $81,90, sierpień $81,30 za 100 funtów. Jeszcze 21 kwietnia, czyli ponad miesiąc temu, cena na czerwiec wynosiła $67,77. W krótkim czasie wzrost ceny wyniósł $30 na tuczniku - zaznacza KZP-PTCH
W Polsce brakuje na rynku tuczników. By ustabilizować cenę żywca, niektóre zakłady ograniczają uboje. W notowaniach KZP-PTCH w cena tuczników wyniosła 5,84 zł/kg w przeliczeniu na żywiec, tj. o ponad 6 groszy więcej niż tydzień temu.
Jakie ceny proponują firmy skupujące żywiec? Która z nich najkorzystniejsza? Sprawdź TUTAJ