Jakie będą ceny zbóż w 2025 roku? Perspektywy są obiecujące

Analitycy z Banku PKO BP przeanalizowali aktualną sytuację na rynku zbóż. Szacują, że światowe zbiory zbóż ogółem w sezonie 2025/2026 mogą wzrosnąć o 2,7% w stosunku rocznym. Pozwoli to, jak wskazują, na niewielką odbudowę zapasów na koniec okresu o 2,4% (w porównaniu do poprzedniego okresu). Produkcja u głównych eksporterów może zwiększyć się o 3,6%, a zapasy aż o 8%. Wzrost ten wynika przede wszystkich z lepszych zbiorów kukurydzy (+4,3%).
Produkcja zbóż w 2025 r. nie wpłynie pozytywnie na odbudowę zapasów
Wpływ na tegoroczne ceny zbóż będą miały z pewnością wielkości zbiorów oraz ostateczne zapasy. Przewiduje się, że produkcja pszenicy globalnie nie wzrośnie w tym roku znacząco, bo jedynie o 1% w porównaniu do 2024 r. i wyniesie 796 mln ton. Takie prognozy na początku marca podała FAO. To, według analityków z Banku PKO BP, nie pozwoli na pokrycie globalnego spożycia i odbudowę zapasów, które na koniec sezonu 2024/25 szacowane są na poziomie najniższym od dziewięciu lat. Za wzrost zbiorów pszenicy odpowiadać będą przede wszystkim kraje Unii Europejskiej ( wzrost w tej części świata ma wynieść 7% i ma dotyczyć głównie Francji oraz Niemiec.
"Lepsze wyniki spodziewane są również w Kanadzie, choć możliwy jest spadek zbiorów w Australii. Produkcja pszenicy zmniejszy się natomiast w Rosji, głównie z powodu suszy, oraz na Ukrainie – w obu przypadkach o 0,9%" - komentują eksperci rynku agro z PKO BP.
Eksport zbóż niższy aż o 35%
O tym, że polski eksport zbóż nie radzi sobie dobrze, informujemy was od dłuższego czasu. Potwierdza to najnowsza analiza w Agri Nawigator. Wynika z niej, że w pierwszych siedmiu miesiącach sezonu obecnego sezonu polski eksport zbóż był niższy o 35%. Ożywienia nie widać również w drugiej połowie sezonu.
Jaka przeciętna cena skupu pszenicy w 2025 roku?
Jakie stawki za zboża otrzymują obecnie rolnicy? W lutym przeciętna cena skupu pszenicy w naszym kraju wynosiła 91,87 zł/dt i była wyższa o 12,7% do minionego roku. Warto jednak zauważyć, że w marcu doszło do obniżenia notowań kontraktów na zboża. Ta sytuacja była pokłosiem prowadzonej polityki celnej przez Stany Zjednoczone. na towary z Kanady, Meksyku i Chin wprowadzono cła, co momentalnie odbyło się na notowaniach giełdowych. Analitycy wskazują chociażby, że pszenica z dostawą w maju na Euronext/MATIF między trzecim tygodniem lutego a 1 tygodniem marca potaniała o ok. 7%, a rzepak o ok. 10%.
"Efekt spadków może się okazać krótkoterminowy do czasu reorganizacji geograficznej światowego handlu produktami, które są w największym stopniu dotknięte, tj. soi, zbóż czy też olejów roślinnych. W kierunku spadków oddziaływały również perspektywy rozmów o zawieszeniu broni czy też porozumienia o bezpiecznej żegludze na Morzu Czarnym" - czytamy w komunikacie Agro Nawigator.
Szacunkowe ceny zbóż w 2025 roku - coraz bardziej zależne od polityki celnej
Szacuje się, że w pierwszej połowie 2025 roku ceny skupu pszenicy wzrosną o 8-12%. Według GUS, w całym obecnym roku stawki będą od 2% niższe do 7% wyższe niż w roku 2024. Prognozowana dynamika w drugiej połowie 2025 wynika z oczekiwanych lepszych zbiorów na świecie. Analitycy zauważają jednak, że globalny bilans zbóż pozostanie napięty. Ceny będą w najbliższym czasie uzależnione nie tylko od pogody, która wpływa w dużej mierze na zbiory i zapasy, ale także geopolityki, w tym polityki celnej.
- Tagi:
- ceny zboża
- kukurydza