Jaki związek mają świnie z chińskimi elektrykami?
Blisko o 30% spadł w I półroczu 2024 r. unijny eksport mięsa wieprzowego do Chin. Jest to wynik działań, jakie Państwo Środka podejmuje w odwecie za nałożenie cła przez UE na chińskie samochody elektryczne.
- Oficjalnie embarga nie ma, ale chiński rząd rozpoczął postępowanie antydumpingowe wobec europejskiej wieprzowiny - tłumaczy nam Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.
Polska wieprzowina musi teraz bardziej konkurować z mięsem z innych europejskich krajów
Teoretycznie można byłoby założyć, że zaostrzenie się relacji handlowych z Chinami nie wpływa na rynek polski. W końcu nasz kraj nie jest jednym z głównych dostawców mięsa wieprzowego do tego kraju. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w związku z ograniczeniami eksportowymi do Chin, najwięksi europejscy eksporterzy obrali inne kierunki, które i dla nas są cenne.
- Decyzje chińskiego rządu i reakcje największych europejskich eksporterów miały wpływ na nasz rynek trzody chlewnej. Mięso wieprzowe, które nie mogło trafić do Chin, zaczęło trafiać na rynek Korei Południowej, Japonii czy Filipin lub Malezji, zwiększając tym samym konkurencję pomiędzy europejskimi producentami - zaznacza Wiesław Różański z UPEMI.
A wśród jest właśnie Polska. Rynki Korei Południowej, Malezji, Filipin i Japonii, czy Wietnamu już od dawana są w polu zainteresowania polskich producentów.
Wzrost polskiego eksportu do Wietnamu
Co istotne, zwiększa się stopniowo nasz udział w eksporcie do tych krajów. Ogromny wzrost odnotowano przede wszystkim w Wietnamie. W ostatnim czasie wyniósł on aż 141%!
- Według danych wietnamskich służb celnych na import produktów mięsnych Wietnam wydał ponad 1 miliard dolarów. Polska jest już wymieniana przez źródła wietnamskie jako jeden z 8 głównych dostawców produktów mięsnych. Znaleźliśmy się wśród takich światowych potentatów jak Indie, Rosja, Brazylia, Niemcy, USA, Hiszpania i Kanada – podaje prezes UPEMI.
Sprawdź aktualne ceny żywca wieprzowego TUTAJ
Intensyfikują się także działania związane z wywozem polskiej wieprzowiny do Korei Południowej.
- W sierpniu tego roku doszło do spotkania przedstawicieli polskich organizacji branżowych reprezentujących sektor mięsny z sekretarzami stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, PAiH i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie było wspólną inicjatywą podjętą przez UPEMI i ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. Jego podstawą było zaś wzmocnienie działań dyplomacji gospodarczej, które zdaniem organizacji branżowych, nie powinny być prowadzone jedynie przez resort rolnictwa, ale także pozostałe resorty, ponieważ eksport polskiego mięsa staje się coraz ważniejszym czynnikiem wpływającym na sukces całości polskiego eksportu – tłumaczy Wiesław Różański.
Jakie są kolejne kierunki eksportowe dla polskiej wieprzowiny?
Zdaniem Różańskiego, wzmocnienie strategii eksportowych, między innymi do Wietnamu czy Korei Południowej to również swoisty efekt ograniczenia eksportu europejskiej trzody chlewnej do Chin.
- Należy więc jeszcze intensywniej niż kiedyś szukać nowych, perspektywicznych rynków zbytu. Dziś nie możemy być pewni jak potoczy się wymiana handlowa z Chinami, która wyznaczy zasady gry na terenie całej Azji Południowo-Wschodniej, powinniśmy więc robić wszystko by być gotowym na szybkie wejścia na nowe rynki zbytu – zaznacza prezes UPEMI.
Brane pod uwagę są rynki afrykańskie, na których również zaczyna być zauważalna polska wieprzowina, zaś w szczególności Wybrzeże Kości Słoniowej, do którego wyeksportowaliśmy blisko 8 tysięcy ton mięsa wieprzowego.
Czytaj także: Transport zwierząt. Będą zmiany w przepisach?