Dobra informacja dla hodowców bydła mięsnego
Eksport polskiej wołowiny na wysokim poziomie.
Utrzymuje się wysoka cena żywca wołowego.
Podobnie jak w roku ubiegłym, także i w tym utrzymuje się silny wzrost eksportu polskiej wołowiny. Jak tłumaczą specjaliści z Credit Agricole wynika to głównie z wysokiej kunkurencyjności cenowej oraz przywrócenia legalności uboju rytualnego w Polsce. Analitycy dodają, że niskie ceny mleka na rynku światowym powodują, że wielu hodowców z produkcji mlecznej przekształca gospodarstwa pod hodowlę bydła mięsnego, wzrasta tym samym podaż.
Czytaj także: Polska wołowina do Egiptu KLIK
- Jednocześnie mamy do czynienia ze wzrostem światowego popytu na wołowinę, w szczególności ze strony Chin, co sprzyja wzrostowi jej cen. W przypadku UE w kierunku wzrostu cen oddziałuje najwyższy popyt ze strony Turcji, Izraela i Libanu - tłumaczą analitycy z Credit Agricole.
Jakie ceny żywca wołowego?
Jak wynika z obserwacji analityków Credit Agricole w lipcu za kilogram mozna było uzyskać 5,96 zł (wzrost o 2,6% w stosunku do lipca 2015 r.). - W tym samym czasie cena pasz zwiększyła się w lipcu o 1,7% (miesiąc do miesiąca-przyp red.) do 1,38 zł/kg (wzrost o 0,7% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła 4,32 wobec 4,50 w czerwcu i 4,24 przed rokiem, sygnalizując wzrost opłacalności produkcji mięsa wołowego w ujęciu rocznym - podają specjaliści.
Czytaj także: Polska wołowina trafi na saudyjski rynek KLIK
Credit Agricole prognozuje, że cena skupu żywca wołowego w Polsce wyniesie około 5,90 zł/kg na koniec tego roku oraz 6,20 zł/kg na koniec 2017 r. - Stabilizacja odsezonowanej ceny mięsa wołowego w znacznym stopniu będzie wynikać z utrzymującego się silnego popytu zagranicznego przy jednoczesnym wzroście produkcji - komentują analitycy.