Ceny zbóż będą rosły?
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozuje, że ceny zbóż na rynku krajowym będą rosły do przełomu I i II kwartału 2017 roku. Czy rzeczywiście tak będzie?
IERiGŻ przewiduje, że w sezonie 2016/17 eksport zbóż spadnie z 4,6 mln ton do 4,4 mln ton. Instytut uważa, że we wrześniu tego roku średnie ceny pszenicy i żyta mogą wynieść odpowiednio od 640 do 680 zł/t (konsumpcyjna od 670-720 zł/t) i od 510 do 550 zł/t. W kolejnych miesiącach sezonu 2016/17, według prognoz IERiGŻ, ma nastąpić umiarkowany wzrost cen zbóż, który może się zakończyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Średnie ceny pszenicy mogą się wtedy kształtować w przedziale 670-730 zł/t (konsumpcyjna – 690-760 zł/t), a żyta 530-580 zł/t.
Co na to ekspert rynku zbożowego Tomasz Klak? Czy także uważa, że ceny zbóż będą rosły?
- W tym roku akurat przypada 25 lat jak zajmuje się rynkiem zbożowym, ale pewnie to za krótki okres, aby podważać prognozy tak zacnej instytucji jak Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nie ukrywam jednak, że zawsze się lepiej handluje na rynku jak jest tendencja wzrostowa. Ceny zbóż na świecie tak naprawdę kształtują dwie giełdy zbożowe Matiff w Paryżu i CBOT w Chicago, nas - wiadomo - interesuje bardziej ta pierwsza, choć z reguły jedna wywiera presje na drugą. Rzadkością jest, że ceny na jednej giełdzie wzrastają, a na drugiej spadają i odwrotnie. Nie jestem takim optymistą co do cen zbóż (pszenica/żyto) w najbliższych miesiącach, bo nie ma też żadnych czynników, które mogłyby na to wskazywać - mówi Tomasz Klak.
Ekspert rynku zbożowego zwarca uwagę na to, że ceny zbóż na wspomnianych giełdach spadają.
- Brak kontraktów terminowych (a jeśli się pojawiają, to w zaporowo niskich cenach ), spodziewane plony w USA, w Australii, w Rosji, na Ukrainie, w UE -28 są większe od średnich z okresu minionych 5 lat. W przypadku Rosji plony pszenicy są przewidywane na poziomie największym od czasu rozpadu ZSRR i mają wynieść 65 mln t. Poza tym należy pamiętać , że na ceny zbóż szczególnie pszenicy wywierają wpływ bardzo duże zapasy z właśnie kończącego się sezonu 2015/2016, a spowodowane raz wysokimi plonami a dwa zdecydowanie niższym eksportem - zauważa Tomasz Klak.
- Tagi:
- ceny zbóż
- IERiGŻ
- prognozy
- Tomasz Klak