Ceny tuczników w dół nawet o 0,50 zł/kg!
Od ubiegłego tygodnia notujemy spadki cen na rynku wieprzowiny. To trudny czas już nie tylko dla rolników, ale także dla odbiorców trzody.
Dlaczego spadają ceny tuczników?
W przeciągu ostatnich kilku dni firmy skupujące wieprzowinę, które znajdują się w naszej bazie, opuściły ceny nawet o 0,50 zł/kg żywego tucznika. Ich przedstawiciele, jako przyczynę spadków, podają głównie brak zbytu i ograniczenie ubojów w rzeźniach.
- Towaru jest bardzo mało, ale zainteresowania też nie ma. Niekiedy ubojnie same dzwoniły, żeby dostarczyć towar, w tej chwili jest cisza w telefonie, żadna ubojnia nie zadzwoni, a nawet odmawiają, czyli muszą mieć nadwyżkę i nie mogą sprzedać - mówi Paweł Sworowski z firmy Martrans, która zajmuje się skupem wieprzowiny i bydła.
- To trudny czas dla producentów wieprzowiny
- mówią z kolei inni przedstawiciele skupów, zwracając uwagę na rekordowe ceny zbóż, rzepaku i soi, które sprawiają, że koszty produkcji są bardzo wysokie. Mówią także o wzmożonych kontrolach, co również jest uciążliwe dla rolników. O kontrolach przeczytasz TUTAJ.
W ubiegłym tygodniu znaczącą obniżkę podała także niemiecka giełda VEZG.
- Po znaczących obniżkach cen zakłada się, że na początku bieżącego tygodnia ceny trzody chlewnej ustabilizują się ponownie - czytamy na jej stronie internetowej.
W Polsce sytuacja nie wygląda jednak tak optymistycznie. Z nie oficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się bowiem o podejrzeniu zakażeniem ASF na terenie województwa łódzkiego. Aktualnie czekamy na odpowiedź od Powiatowego Inspektora Weterynarii w Tuszynie.
Informacja ta jednak sprawiła duże poruszenie wśród rolników oraz w skupach i podejrzewa się, że jeszcze w tym tygodniu będzie ona miała odzwierciedlenie w postaci obniżek cen.
- Jeszcze w tę środę na pewno będzie spadek - twierdzi Andrzej Wawrzyniak, prowadzący skup trzody i bydła.
Rynek świń, macior i knurów
Aktualnie średnia cena z danych uzyskanych od firm zajmujących się skupem żywca wieprzowego wynosi 4,57 - 4,72 zł/kg. Najniższa oferowana kwota za kilogram tucznika to 4,30 zł, natomiast najwyższa osiąga pułap 5,00 zł/kg. W poubojowej klasie E z kolei najwyższa proponowana cena to 6,60 zł/kg, najniższa natomiast 6,05 zł/kg. Notowania macior natomiast wahają się od 2,50 - 3,30 zł/kg. Jeden odbiorca oferuje 4,00 zł/kg. W przypadku knurów przedział cenowy oscyluje w granicach 2,20 - 2,60 zł/kg.