Ceny tuczników prawdopodobnie się zmienią. Co dzieje się na rynku?
Czas międzyświąteczny dla niektórych firm skupujących trzodę chlewną jest martwym okresem. Wczoraj przeprowadziliśmy sondę wśród firm i ubojni. Co udało nam się dowiedzieć?
Znikomy handel w skupach żywca wieprzowego
Na początku grudnia skupujący żywiec wieprzowy życzyli sobie, aby do czasu Bożego Narodzenia ceny przynajmniej utrzymały się na stabilnym poziomie. Tak się jednak nie stało, bo tuż przed świętami odnotowaliśmy spadki w granicach 10 - 20 groszy na kilogramie. Początek stycznia, to okres dość martwy w temacie skupu i aktualnych cen żywca. Na stronie niemieckiej giełdy, póki co, ceny nie są opublikowane. A co na krajowym rynku?
- Na razie cena zostaje, ale wiem, że coś ma iść w dół - mówi jedna z osób skupujących trzodę chlewną.
Dziś w większości skupów zostały powielone ceny oferowane przed przerwą świąteczną. U pojedynczych pośredników stawki zostały obniżone, u jednego z kolei ceny podwyższono.
- Kupiliśmy dzisiaj 100 sztuk, a zeszło 40. Ubojnie nie chcą robić zapasów, widzą, że w sklepach jeszcze jest dużo towaru - mówi kolejny rozmówca skupujący świnie.
Handel tak naprawdę ruszy dopiero od 7 stycznia. Wówczas wróci wszystko na właściwe tory. Teoretycznie, wydawałoby się, że gdy skończą się zapasy świąteczne, to ceny powinny podskoczyć. Czy tak się jednak stanie? Z poniższego wykresu wynika, że wraz z początkiem roku ceny rosły. Widać tendencje wzrostową.
- Zakorkowane jest wszystko tak naprawdę. Ale to wszystko przez święta, jak jest więcej świętowania niż pracy, to tak właśnie jest. Przyszły tydzień jeszcze będzie Armagedon, bo wszędzie jest jeszcze sporo. Towar jest nieodebrany jeszcze ze świąt w wielu miejscach. Ten tydzień praktycznie stoimy, ruszamy od wtorku - mówi Andrzej Podgajny z firmy Jędrek, skupujący trzodę chlewną i bydło.
Ile płacą skupy za świnie?
Aktualnie za żywca pośrednicy oferują 5,30 - 6,00 zł/kg. Tę najwyższą stawkę oferuje jedynie jeden przedsiębiorca. Za poubojową klasę E z kolei ceny wahają się między 7,40 do 7,70 zł/kg. Stawki za maciory oscylują w granicach 3,20 - 3,70 zł/kg, jedynie u jednego pośrednika oferta sięga 4 zł/kg. Za kilogram knurów z kolei stawki wynoszą 3,10 - 3,50 zł.