Ceny bydła w skupach. Sierpień 2021
W ostatnim czasie odnotowujemy wzrosty cen wołowiny. Ile skupy płacą za bydło?
Podwyżki cen wołowiny
W lipcu pisaliśmy o pierwszych obniżkach cen w tym roku w niektórych skupach (TUTAJ). Po spadkach przyszedł czas na podwyżki cen wołowiny, które nastąpiły w sierpniu.
- Póki co jest zbyt, jest zainteresowanie wołowiną, więc liczymy na to, że to będzie plusować - mówi przedstawiciel firmy Martrans, która zajmuje się skupem żywca wołowego i wieprzowego.
Odmiennego zdania jest Andrzej Podgajny z firmy "Jędrek", również zajmującej się skupem wołowiny:
- Wszędzie rytuały (uboje ryrualne - przyp. red.) się pokończyły i jest troszeczke mniejsze zainteresowanie. Prawda jest taką, że bydła nie ma dużo i tak myślę, że jak komuś mocno zabraknie, to może jakiś grosik dorzuci, ale generalnie większe zakłady raczej patrzą obniżyć.
Po ile byki?
Na początku sierpnia za byka HF skupy oferowały 7,00 - 8,00 zł/kg. Na końcu miesiąca jego cena wzrosła do pułapu 7,50 - 8,50 zł/kg. Rasy mięsne z kolei skupowane były po 8,00 - 9,00 zł/kg, aktualnie rolnik może liczyć na 8,50 - 9,80 zł/kg.
Ile płacą za jałówki?
W skali miesiąca znaczny wzrost zanotowały także jałówki. 5 sierpnia za jałówkę HF skupy płaciły od 5,80 do 7,00 zł/kg, natomiast teraz ich cena oscyluje w granicach 6,40 - 7,50 zł/kg. Cena jałówki mięsnej z kolei wahała się między 7,00 a 8,00 zł/kg. Aktualnie wzrosła do poziomu od 7,00 do 8,30 zł/kg.
Ceny krów w skupach
Za krowę firmy skupujące obecnie płacą od 3,00 - 6,50 zł/kg. Na poczatku sierpnia oferowały 2,00 - 6,30 zł/kg.
Mimo wzrostów cen wołowiny przedstawiciel firmy Martrans nie przedstawia optymistycznych prognoz:
- Byki w górę, ale co z tego, jak jedna gałąź umiera, a druga się trochę wzmacnia. Poniekąd jest to jakieś pocieszenie, ale czy to jest na dłuższą metę u nas? Z jednej strony to trochę też jest niebezpieczne, bo rolnicy znów zainwestują w cielaki, znów się powiększy to wszystko i ze skutkiem takim jak w tucznikach.