Brazylia przygotowuje się do zwiększenia eksportu mięsa
Sekretariat Polityki Rolnej Ministerstwa Rolnictwa w Brazylii podał swoje prognozy na rok 2034 dotyczące produkcji i eksportu w sektorze mięsa wołowego, wieprzowego oraz drobiowego. Zgodnie z nimi ten kraj, za 10 lat będzie eksportował niemal 12,7 mln ton mięsna, czyli o prawie 28 proc. więcej niż szacowano wcześniej. Wielkość ta powinna odpowiadać nieco ponad 33 proc. całkowitej produkcji trzech mięs.
Ile ton mięsa Brazylia wyeksportuje w 2024 roku?
W tym roku, zdaniem eksportów, eksport mięs z tego kraju ma wynieść prawie 10 mln ton, co odpowiada nieco ponad 32 proc. całkowitej, tamtejszej produkcji wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Zatem szacowany w najbliższej dekadzie wzrost uczestnictwa w rynkach światowych powinien wynieść około 5 proc.
Wzrośnie udział wołowiny
W znaczącym stopniu, jak czytamy w biuletynie Polskie Mięso, zmienia się w tym przypadku odsetek brazylijskiej wołowiny przeznaczonej na rynki zagraniczne. W tym roku powinien on stanowić około 35 proc. całkowitej produkcji. Za to w 2034 r. eksport wołowiny może już stanowić ponad 40 proc. prognozowanej produkcji, co oznaczałoby wzrost o 15 proc., ponieważ przy wzroście produkcji zaledwie o 10 proc. eksport rośnie o 27 proc. W przypadku wieprzowiny przewidywany wzrost produkcji (o 27,5 proc.) jest nieco większy niż przewidywany dla eksportu (+22,5 proc.). Udział w całkowitej produkcji pozostanie więc stosunkowo stabilny, w granicach 22 procent. Tendencje produkcyjne i eksportowe mięsa z kurcząt wskazują na bardzo podobny poziom wzrostu – odpowiednio o 28,4 proc. i 29,8 proc.
Ponad 50 proc. całkowitego wolumentu eksportowanego mięsna stanowi drób
Różnica zaledwie 1,4 pkt. proc. sprawi, że udział eksportu w ogólnej produkcji wzrośnie nie więcej niż o 1 procent. Warto pamiętać, że takie prognozy opierają się na najnowszych wynikach brazylijskiego eksportu trzech rodzajów mięs. W efekcie udział każdego mięsa w eksporcie ogółem pozostaje praktycznie niezmienny, przy czym mięso z kurczaka stanowi 51-52 procent całkowitego wolumenu eksportu, wołowina 36 proc., a wieprzowina 12 proc.
Dla europejskich hodowców świń, bydła i drobiu istotne są te prognozy głównie z uwagi na fakt omawianego porozumienia o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur, w tym oczywiście Brazylią.