64. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin już za nami
Witając wszystkich przybyłych gości zwrócił uwagę na zachodzące zmiany i wyzwania stojące przed produkcją roślinną. W swoim wystąpieniu odniósł się do dyskusji, którą przedstawiciele Polski wywołali w zakresie kształtu Europejskiego Zielonego Ładu oraz rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. „Wygraliśmy bitwę, ale wojna toczy się nadal” - powiedział dyrektor.
Do rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR) w swojej prezentacji odniosła się Nina Dobrzyńska - dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin, informując o wstrzymaniu prac nad projektem SUR. Tym bardziej że prace toczyły się ponad 19 miesięcy, a Polska była przeciwko temu rozporządzeniu, ponieważ nie zgadzała się na rozwiązania dotyczące zakresów prowadzenia limitów stosowania środków ochrony roślin w poszczególnych państwach - tak zwanych celów redukcyjnych.
Andrzej Chodkowski - Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa mówił na temat „Zdrowie roślin - świadomość społeczna, komunikacja i działanie”. Skutkami niskiej świadomości społecznej jest błędna i nieadekwatna polityka, straty gospodarcze i środowiskowe oraz konflikty społeczne.
Doktor Tomasz Kałuski z European Food Safety Authority w swoim referacie „Horizon scanning” agrofagów w EFSA: doświadczenia i perspektywy na przyszłość” odniósł się do prowadzonych analiz przyszłych zagrożeń związanych ze szkodnikami roślin. Poinformował, że w 2016 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) został autoryzowany przez Komisję Europejską do przeprowadzenia analizy przyszłych zagrożeń związanych ze szkodnikami roślin. Od tego momentu EFSA we współpracy z inną jednostką rozpoczęła monitorowanie i ekstrakcję informacji oraz danych naukowych na temat szkodników roślin przy wykorzystaniu platformy Medisys.
Prelekcję na temat „Stan zrównoważonego rolnictwa polskiego w kontekście zużycia środków ochrony roślin na tle innych krajów UE. Aspekty ekonomiczne” przedstawiła dr inż. Sylwia Łaba z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego. Podkreśliła, że rolnictwo zrównoważone jest systemem gospodarowania, u którego podstaw leży stosowanie praktyk rolniczych wpływających na zachowanie dobrego stanu środowiska przyrodniczego. Ten system pozwala na racjonalne wykorzystanie jego zasobów, minimalizację strat dla społeczeństwa i zachowanie opłacalności produkcji rolniczej. Należy dodać, że istotną cechą systemu rolnictwa zrównoważonego jest umiarkowane stosowanie przemysłowych środków w produkcji rolniczej. A gotowość Unii Europejskiej do ograniczenia stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie. Chodzi tutaj o strategię „od pola do stołu”, która jest bardzo ważnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu. W jej ramach Komisja Europejska podejmuje dużo działań legislacyjnych, które mają na celu ograniczenie stosowania środków ochrony roślin w UE o 50% do 2030 roku.
Na konferencję przygotowano i zaprezentowano wiele referatów, które pokazały szerszej publiczności spojrzenie na aspekt zrównoważonego rolnictwa i ochrony roślin.
W pierwszym dniu sesji rozstrzygnięto konkurs „Rolnictwo zrównoważone” ogłoszony przez Instytut Ochrony Roślin - PIB, a skierowany do uczniów średnich szkół rolniczych. Komisja konkursowa wybrała najciekawsze prace, a zwycięzcy odebrali nagrody z rąk Niny Dobrzyńskiej - dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW oraz Romana Kierzka - dyrektora IOR-PIB w Poznaniu.
Ta dwudniowa sesja naukowa zorganizowana przez Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu była okazją do przedstawienia wielu ciekawych doniesień naukowych i rozwiązań praktycznych, z którymi można było zapoznać się podczas sesji posterowych i referatowych oraz w panelach tematycznych. W ciągu 2 dni przedstawiono 55 referatów i 108 posterów. 64. Sesja Naukowa IOR - PIB cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno naukowców, jak i praktyków. Poruszana tematyka pokazała, jak ważna dla polskiego rolnictwa jest tematyka związana z ochroną roślin. Zrównoważone rolnictwo i ochrona roślin powinny stać się naszym priorytetowym zagadnieniem dążącym do poprawy aktualnej sytuacji.
DOROTA PIĘKNA-PATERCZYK
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
CZYTAJ TEŻ: O preparatach mikrobiologicznych - niecały miesiąc na zgłoszenia