100 tys. dla hodowców trzody chlewnej
O przyznaniu punktów w programie wsparcia ma m.in. decydować średnia liczba świń w stadzie.
Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie wsparcia producentów świń z terenów objętych skutkami wystąpienia ASF. Zgodnie z nim pomoc w wysokości nawet 100 tys. zł ma zostać przeznaczona na dofinansowanie takich inwestycji, jak ogrodzenia chlewni i terenu koniecznego do obsługi trzody chlewnej oraz zbudowania lub modernizacji zadaszonej niecki do dezynfekcji.
Proponuje się, aby o kolejności przysługiwania pomocy decydowała przede wszystkim średnia liczba świń w stadzie.- Planuje się, że średnia liczba świń w stadzie będzie określana dla okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy, chyba że działalność ta będzie prowadzona krócej niż 12 miesięcy - podaje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.
Pomoc przysługiwać ma producentom świń, którzy posiadają stada co najmniej 300 sztuk, dlatego punkty nie będą przyznawane, jeżeli stado liczyć będzie poniżej 300 świń. - Najwięcej punktów proponuje się przyznawać w przypadku stada 800 świń. Założono, że w przypadku większych stad rentowność się poprawia, więc w mniejszym zakresie potrzebują wsparcia - tłumaczy KZPPTCH.
Wsparcie finansowe ma zostać wypłacone w na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Limit pomocy, w przypadku rolników, wynosi 100 tys. zł. Poziom współfinansowania to maksymalnie 80 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji. - Zasadniczo refundacji podlegają koszty poniesione od dnia, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy. Wyjątek dotyczy kosztów ogólnych, które podlegają refundacji, jeśli zostały poniesione od 1 stycznia 2014 r., ustalono w związku z tym przepisy przejściowe - podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Jak oszacowano, projekt dotyczy 180 podmiotów zajmujących się hodowlą.
Przepisy rozporządzenia wprowadzają warunki wsparcia dla dwóch niezależnych grup podmiotów tj. spółek wodnych i ich związków oraz rolników prowadzących działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli świń na obszarach ASF wymienionych w części I załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich.