Żyto jare - nowości 2023
Za nami posiedzenie komisji ds. Rejestracji Odmian Roślin Zbożowych w kadencji 2022-2025 Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Odbyło się ono w połowie ubiegłego miesiąca. Przewodniczył mu prof. dr. hab. Marek Korbas. Spotkanie zostało poprzedzone posiedzeniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian zbóż. W jego trakcie była możliwość przedstawienia uwag i dodatkowych informacji oraz argumentów w odniesieniu do odmian zbóż jarych.
Podczas posiedzenia Komisja pozytywnie zaopiniowała wpisanie do krajowego rejestru 3 nowych odmian żyta jarego: KWS Allocator, KWS Osbor i Rolfutter. Oprócz nich do KR trafi wkrótce: 9 odmian jęczmienia jarego, 6 pszenicy jarej i 1 pszenżyta.
Żyto jare - nowości 2023
- KWS Allocator - odmiana mieszańcowa;
- KWS Osbor - odmiana mieszańcowa;
- Rolfutter - odmiana przydatna na zielonkę.
Żyto jare - niezależne wyniki plonowania
W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na wyniki plonowania żyta jarego, które prowadziło wspomniane już COBORU w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w 2022 r. Dla poziomu a1 (agrotechnika przeciętna) w woj.: zachodniopomorskim i pomorskim plon wzorca wynosił 62,0 dt z ha, dla woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego z kolei 71,3 dt. Jeśli chodzi o woj. lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie uzyskano natomiast następujący rezultat - 58,4 dt z ha. 58,4 dt z ha to plon wzorca dla woj.: łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. 57,5 dt - o takim plonie wzorca można mówić w przypadku woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, a w przypadku woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego to niestety tylko 27,9 dt z ha (również plon wzorca). Na poziomie a2 (wysoki poziom agrotechniki - czyli zwiększone nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe oraz ochrona przed wyleganiem i chorobami) mówimy o następujących plonach wzorca dla poszczególnych województw: zachodniopomorskie i pomorskie - 66,1 dt z ha; warmińsko-mazurskie i podlaskie - 80,2 dt z ha; lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie - 62,4 dt z ha; łódzkie, mazowieckie i lubelskie - 57,2 dt z ha; dolnośląskie, opolskie, śląskie - 59,8 dt z ha, a dla małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego jedynie - 36,0 dt z ha.