Zwalczanie chwastów po żniwach - jak zrobić to dobrze?
Istotnym punktem w przygotowaniach pola do uprawy pod nadchodzące zasiewy jest skuteczna eliminacja chwastów na ściernisku. - Chwasty, szczególnie wieloletnie, zagrażają roślinom uprawnym od samego początku ich wegetacji, ograniczając ich wzrost i rozwój poprzez konkurencję o wodę, składniki pokarmowe oraz światło - zwraca uwagę Beata Sobczak, Agricultural Solutions Poland S.A. z firmy QEMETICA.
Do jednych z najbardziej uciążliwych chwastów należy perz właściwy. Ma on duże wymagania w stosunku do zawartości powietrza w glebie, dzieje się z tego względu, że główna ilość jego korzeni - rozłogów - znajduje się na głębokości 10-15 cm. Istotne jest to, że jeden pęd tego chwastu może w ciągu sezonu wegetacyjnego opanować do 20 m2 pola - i to niezależnie od możliwości rozprzestrzeniania się za pomocą nasion. Szkodliwość perzu właściwego jest naprawdę duża, ponieważ zabiera on roślinom uprawnym zarówno składniki pokarmowe, jak i wodę. Ponadto ogranicza im dostęp do świata. Perz na plantacji średnio opanowanej przez niego z hektara pobiera ok: 100 kg azotu, 30 kg fosforu oraz 70 kg potasu. Rozprzestrzenianiu się tego agrofagu na polach uprawnych sprzyjają: kombajnowy zbiór zbóż, późny jesienny zbiór słomy oraz coraz rzadziej wykonywane lub mocno spóźnione uprawki pożniwne.
Jaką strategię walki z chwastami rosnącymi na ściernisku po zbiorze rośliny uprawnej, w tym perzem właściwym, obrać najlepiej? Beata Sobczak podkreśla, że powinna być ona dobrana w zależności od ich gatunku. - O ile samosiewy zbóż czy rzepaku mogą być niszczone zarówno przez zabiegi chemiczne, jak i uprawki pożniwne, to rośliny rozmnażające się w sposób wegetatywny powinny być bezwzględnie zwalczane przy pomocy rozwiązań chemicznych uważa ekspertka z firmy QEMETICA - Przykładowo najwygodniejszym i najskuteczniejszym sposobem zniszczenia perzu oraz innych chwastów uciążliwych jest zabieg pożniwny wykonywany herbicydem nieselektywnym zawierającym substancję czynną - glifosat - zaznacza. Ekspertka wyjaśnia, że działa on systemicznie, pobierany jest przez liście i zielone pędy roślin. - W uproszczonych systemach uprawy roli glifosat jest niezbędnym ogniwem optymalizującym czas i koszty produkcji - uważa Beata Sobczak. - W celu zwalczania perzu właściwego i innych chwastów zabieg należy wykonać po zbiorze rośliny uprawnej, a przed rozpoczęciem uprawy pożniwnej. Optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu herbicydem nieselektywnym HALVETIC® w dawce 4 l/ha. Podkreśla, że wspomniany preparat zwalcza szerokie spektrum uciążliwych chwastów i nie wymaga stosowania dodatkowych produktów, np. regulatorów pH wody, adiuwantów czy siarczanu amonu) wspierających działanie glifosatu.
O zwalczaniu chwastów w ściernisku - strategiach z tym związanych - mówi również Katarzyna Bryk, specjalistka z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Ekspertka przyznaje, że dobie uprawy bezorkowej, najbardziej efektywnym sposobem eliminacji roślin niepożądanych z pola jest zastosowanie preparatów zawierających w swoim składzie glifosat. - To mimo wszystko wydaje się najbardziej skuteczne - twierdzi nasza rozmówczyni z ŁODR-u. Zabieg trzeba jednak przeprowadzić oczywiście zgodnie z wszelkimi zasadami integrowanej ochrony roślin, bacznie przestrzegając zapisów na etykiecie.
Katarzyna Bryk porusza także temat zwalczania chwastów w ściernisku na polach prowadzonych tradycyjnym systemem uprawy. - Mamy też oczywiście mechaniczną możliwość eliminacji chwastów. Nie zawsze się jednak tak się da, nie zawsze to przynosi korzyści - mówi specjalista z WODR-u. Zwraca jednak przy tym uwagę na następującą rzecz: - W przypadku perzu właściwego dość rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie metody chemiczno-mechanicznej. Najpierw należy go opryskać preparatem, zawierającym glifosat, a kiedy chwasty zrobią się żółte - zaczną usychać, wtedy dobrze jest uruchomić metodę mechaniczną. Wówczas należy wyciągnąć rozłogi, które znajdują się nawet pół metra pod ziemią. Jak się ten chwast przerwie, to może być jeszcze gorzej - po prostu będzie wypuszczał kolejne rozłogi - tłumaczy Katarzyna Bryk.
Czytaj także:
Jak właściwie dobierać odmiany pszenicy ozimej? [VIDEO]
- Tagi:
- ściernisko
- chwaty
- herbicyd
- perz
- glifosat