Żniwa 2019. Ile ton z ha uzyskują rolnicy?
- Tak dziwnych żniw jeszcze nie mieliśmy - komentuje Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Zróżnicowanie w dojrzewaniu, plonach i jakości ziarna będzie ogromne.
Żniwa w 2019 roku rozpoczęły się we wszystkich województwach. Na pola pierwsze kombajny wyjechały już dwa tygodnie temu. Wymłócanie jęczmienia ozimego rozpoczęli rolnicy z południowej Wielkopolski. Ich widok w terenie pojawiał się coraz częściej z każdym kolejnym dniem. Dziś dowiedzieliśmy się, że jęczmień ozimy koszony jest praktycznie w każdym województwie. Ale nie w każdym powiecie. Bo, jak powiedział Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż, często zdarza się tak, że na jednym polu zboże już może być wyschnięte a tym obok - jeszcze zielone.
Czytaj także: Wielkopolska. Żniwa 2019 - rolnicy w blokach startowych
- W zasadzie żniwa rozpoczęły się w każdym regionie Polski, bo koszenie jęczmienia ozimego praktycznie odbywa się we wszystkich województwach. Ale nie we wszystkich województwach ten jęczmień dojrzewa równomiernie. Są pola obok siebie, na których zboże wyschło, a są takie, gdzie zboża są jeszcze zielone. W tym roku będzie z pewnością ogromne zróżnicowanie w plonie i jakości ziarna. I tak samo w terminie rozpoczęcia i zakończenia żniw - stwierdza Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.
Jakie plony uzyskują rolnicy z hektara jęczmienia ozimego? Zróżnicowanie jest duże, bo od 4 do nawet 7 ton.
Zobaczcie, jak wyglądały żniwa w ubiegłym roku: