Ziarna z regionu Morza Czarnego wspierają spadki notowań na rynku zbóż
Zdaniem ekspertów dostawy taniego ziarna z regionu Morza Czarnego wspierają spadki notowań na międzynarodowym rynku zbóż. Tymczasem ukraiński eksport towarów rolnych rośnie pomimo rosyjskich ataków na infrastrukturę portową.
Zboża i oleiste
Analitycy banku BNP Paribas Bank Polska S.A. przekazali, że na początku sierpnia notowania pszenicy rosły w związku z kolejnymi napięciami na Morzu Czarnym.
- Rosjanie ponownie przeprowadzili ataki na infrastrukturę portową w okolicach Odessy, a także na kluczowych, po wycofaniu się Moskwy z umowy zbożowej, portach na Dunaju. W dalszej części miesiąca, pomimo kolejnej serii ataków, Ukraina kontynuowała eksport towarów rolnych, a notowania zbóż stopniowo spadały - zauważają eksperci banku.
Ostatnie spotkanie Władimira Putina z Recepem Erdoganem w Soczi nie przyniosło przełomu w sprawie porozumienia o korytarzu zbożowym.
- Zwyżki hamowane były również przez wciąż niską cenę rosyjskiego, a także bułgarskiego zboża w przetargach organizowanych między innymi przez Egipt. W tym tygodniu egipska państwowa agencja GASC zakupiła od Rosji prawie 0,5 mln ton pszenicy, co potwierdza silną pozycję Rosji na międzynarodowym rynku pszenicy. W środę 06/09 cena pszenicy na giełdzie w Chicago w kontrakcie wrześniowym wyniosła ok. 213 USD/t, a grudniowym ok. 224 USD/t. Tego samego dnia cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym na MATIF-ie wyniosła 216 EUR/t, a grudniowym 237 EUR/t - podsumowują analitycy banku.
Ukraiński eksport towarów rolnych rośnie
Zdaniem analityków banku BNP Paribas Bank Polska S.A., ukraiński eksport towarów rolnych wzrósł w sierpniu miesiąc do miesiąca o 16%.
- Jak podał UCAB (Ukrainian Agribusiness Club) 4,3 mln t wyeksportowanych w ostatnim miesiącu objęło m.in. 2,3 mln t zbóż (głównie pszenica), 755 tys. t oleistych (głównie olej słonecznikowy) i 549 tys. t warzyw. Pomimo utrudnień w eksporcie spowodowanych trwającymi rosyjskimi atakami na infrastrukturę portową do września w sezonie 2023/2024 Ukrainie udało się wywieźć 4,5 mln t zbóż, o 15% więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach poprzedniego sezonu - zauważają eksperci.
Według UCAB porty na Dunaju odpowiadały za 64% eksportu zbóż w zeszłym miesiącu.
- W sierpniowych atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni, zniszczono ok. 270 ton zboża. Pomimo ryzyka wojennego i wyższych kosztów logistyki ukraińscy rolnicy planują utrzymać areał zasiewów pszenicy ozimej oraz zwiększyć powierzchnię upraw rzepaku ozimego na 2024. Według Ministerstwa Rolnictwa zmniejszyć się może areał zasiewów jęczmienia - podkreslają eksperci.