Dlaczego czosnek niedźwiedzi jest tak popularny? Zawiera m.in. naturalny antybiotyk

Jego nazwa związana jest z przekonaniem, że stanowi on pierwszy pokarm dla niedźwiedzi wybudzających się z zimowego snu. Czosnek niedźwiedzi bywa nazywany również „cebulą czarownic” lub czosnkiem cygańskim.
Czosnek niedźwiedzi: Co to za roślina?
Czosnek niedźwiedzi należy do podrodziny czosnkowych i rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko na terenie Europy. Spotkać go można przede wszystkim w wilgotnych lasach liściastych, ale również na łąkach i polach. Bywa również uprawiany. Pojawia się zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia.
Czytaj też: Jak dbać o rozsadę? Kluczowe dla pomidorów czy papryki są te podstawowe zabiegi
Czosnek niedźwiedzi znacząco różni się wyglądem od czosnku pospolitego. Przede wszystkim nie posiada charakterystycznych dla tego drugiego główek. Zdecydowanie bardziej przypomina czosnek ozdobny oraz konwalię. Może dorastać do wysokości 20-30 cm. Jego najbardziej wartościową część stanowią długie, lancetowate liście.
Cenne składniki czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi stanowi cenne źródło związków siarki będących silnymi antyoksydantami, a także kwasów fenolowych i adenozyny. Zawiera dużo witamin (witaminę A, C oraz witaminy z grupy B) oraz minerałów (żelazo, potas, magnez, fosfor, mangan). W swoim składzie ma również naturalny antybiotyk – allicynę wykazującą właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
Jakie właściwości ma czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi od dawna znany jest ze swoich licznych właściwości, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Korzystali z nich już starożytni Rzymianie, a także Celtowie i Słowianie.
Czosnek niedźwiedzi:
- posiada wszystkie właściwości czosnku pospolitego i w związku z tym jest podobnie jak on naturalnym antybiotykiem, który nie zaburza flory bakteryjnej układu pokarmowego; wspomaga więc organizm w trakcie infekcji bakteryjnych i grzybiczych; jest wskazany w czasie przeziębienia, ponieważ ułatwia zwalczanie infekcji oraz pomaga w odkrztuszaniu;
- wzmacnia odporność i zapobiega infekcjom;
- poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego;
- poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego;
- wspiera pracę wątroby, dzięki czemu przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu;
- obniża ciśnienie krwi oraz poziom „złego cholesterolu”;
- chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi takimi jak zawał mięśnia sercowego, miażdżyca czy udar mózgu;
- pozytywnie wpływa na zdrowie stawów;
- poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.
Czytaj też: Ten szkodnik dotarł do Polski zaledwie kilka lat temu. To zagrożenie dla ogrodu
Czosnek niedźwiedzi: Zastosowanie
Czosnek niedźwiedzi ma delikatniejszy smak od czosnku pospolitego. Według niektórych osób przypomina w smaku mieszankę szczypiorku, natki pietruszki i rzeżuchy. Znajduje wiele zastosowań w kuchni zwłaszcza jako aromatyczna przyprawa. Można dodawać go do rozmaitych potraw, w tym m.in. do sosów, zup, sałatek i kanapek. Nadaje się również do przygotowania smacznego i zdrowego pesto.
Czosnek niedźwiedzi ze względu na swoje dobroczynne właściwości jest także wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. W sprzedaży dostępne są preparaty w postaci m.in. kapsułek i kropli, które zawierają np. wyciąg z jego liści. Czosnek niedźwiedzi znaleźć też można w składzie wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci.
Czytaj też: Przygotuj w proporcji 1:10 i podlej czosnek. Zbierzesz obfite plony
Gdzie można znaleźć czosnek niedźwiedzi?
W Polsce czosnek niedźwiedzi jest objęty częściową ochroną gatunkową. Dziko rosnącą roślinę zbierać można jedynie na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Potrzebne jest jednak do tego posiadanie stosownego zezwolenia od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Za zbiór dziko rosnącego czosnku niedźwiedziego bez takiego zezwolenia grozi kara grzywny (od 20 do 5000 zł) lub nawet aresztu.
Czosnek niedźwiedzi może być jednak w pełni legalnie uprawiany w ogródkach, na działkach czy na plantacjach. Wówczas do jego zbiorów nie jest wymagane zezwolenie. W sklepach ogrodniczych bez problemu można kupić jego nasiona i sadzonki. Przy jego uprawie warto pamiętać, że preferuje on żyzną glebę i zacienione stanowisko.
Czosnek niedźwiedzi jest również sprzedawany na targach oraz w sklepach ze zdrową żywnością i to zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej.
Czytaj też: Alerty dla prawie całego kraju. Pogoda daje się we znaki