Nowe przypadki ASF u dzików
Coraz więcej ASF u dzików
Ostatnie cztery przypadki pochodziły od dzików na terenie powiatu kościańskiego, które znaleziono 9 stycznia 2025 roku. Najwięcej chorych sztuk znajdowano do tej pory w powiecie poznańskim, gdzie odnotowano 15 dzików z chorobą ASF. Chorobę tą stwierdzono również w powiecie szamotulskim i obornickim, gdzie znaleziono po dwa chore dziki, a jednego stwierdzono w powiecie śremskim.
Kiedy znajdzie się padłego dzika
Po znalezieniu padłego dzika należy oznakować miejsce znalezienia dzika aby mogło być łatwe do odnalezienia przez właściwe służby. Nie można dotykania takich zwłok dzika i trzeba pozostawić je w miejscu znalezienia. Trzeba przede wszystkim zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Można też powiadomić straż miejską, miejscowe koło łowiecki lub regionalne władze samorządowe (starostę, burmistrza, wójta gminy).
Osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, musi po powrocie do domu odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie a odzież przeznaczyć do prania. W dodatku przez 72 godziny taka osoba nie może wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie może wykonywać czynności związanych z obsługą świń.