Jak dbać o higienę wymienia, aby zminimalizować ryzyko zapaleń?
Skuteczna profilaktyka wymaga zrozumienia, jak istotna jest higiena wymienia oraz jakich kroków należy się trzymać, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Z Sylwią Mucharską, doradczynią somatyczną w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, porozmawialiśmy o tym, jak leczyć i zapobiegać występowaniu zapalenia wymienia.
Kluczowe aspekty w higienie wymienia
Podstawą higieny wymienia jest utrzymanie czystego środowiska, w którym przebywają krowy.
- Powinniśmy dbać o czyste legowisko, ściółkę, zbilansowaną dietę oraz zapewnić szeroko pojęty dobrostan - wyjaśnia Sylwia Mucharska.
Bardzo ważne jest, żeby sprzęt, którym doimy nasze krowy był sprawny i regularnie serwisowany.
- Higiena przedudojowa, czyli dezynfekcja skóry strzyków przed dojeniem, jest kluczowa, gdyż zapobiega i ogranicza występowanie przypadków klinicznych mastitis wywołanych przez patogeny środowiskowe - wyjaśnia Sylwia Mucharska i dodaje - Skuteczna dezynfekcja podojowa zapobiega penetracji bakterii ze środowiska do wnętrza wymienia, przez co zmniejsza możliwość zakażenia wymienia w czasie, kiedy kanał strzykowy po doju jest otwarty.
Doradcy somatyczny wspierają hodowców w zakresie odpowiedniej higieny
Doradcy somatyczni pomagają hodowcom, za pomocą rad w zakresie właściwej higieny doju, rutyny doju, doboru chemii do dezynfekcji przeddojowej jak i podojowej wraz z instruktarzem stosowania.
- Staramy się pomóc każdemu chętnemu, który chce ograniczyć ilość zapaleń, poprawić zdrowotność wymion, jakość i ilość produkowanego mleka, zmniejszyć stosowanie antybiotyków w swoim stadzie - mówi Sylwia Mucharska.
Przeczytaj także: U Dzielińskich gigantyczna demo farma i krowy, które dają dużo mleka [VIDEO]
- Tagi:
- higiena wymienia