Susza wpłynęła na jakość i plony zbóż
Sprawdziliśmy, jak wygląda tegoroczny skup płodów rolnych należący do wytwórni pasz NEOROL w Chrzanie, woj. wielkopolskie.
Tegoroczna susza z pewnością pozostawiła swoje piętno na polskich rolnikach. Plony zbóż były zróżnicowane, a jakość ziarna uległa pogorszeniu na niektórych obszarach. Jak wygląda tegoroczny skup zbóż? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Pawła Kaźmierczaka, kierownika do spraw zaopatrzenia.
- Na ten moment zakończyliśmy skup jęczmienia ozimego. Plony były zróżnicowane na naszym terenie, w zależności od miejsc i klasy ziemi - od 6,5 do 8 ton z hektara. Na obecną chwilę prowadzimy skup pszenicy pszenżyta oraz żyta. Dzisiejszy dzień jest bardzo aktywny, poziomy są bardzo zbliżone do jęczmienia - mówi Paweł Kaźmierczak.
Susza rolnicza wpłynęła na tegoroczne plony. Deficyty wody zostały odnotowane praktycznie we wszystkich uprawach:.
- W tym roku jakoś ziarna jest gorsza, widać to bardzo mocno po jęczmieniu ozimym, gdzie na naszym terenie gęstość jest na poziomie 52-55, a z terenów Dolnego Śląska, Opolszczyzny jest na poziomie 62. Więc widać tę suszę na na naszych na naszym terenie, w Wielkopolsce ewidentnie deszczu w okolicach początku maja, czerwca zabrakło - podkreślił Paweł Kaźmierczak.
W kwestii prognoz nasz rozmówca dostrzega pewien optymizm w odniesieniu do zbóż ozimych, szczególnie rzepaku i jęczmienia zimowego, które poradziły sobie stosunkowo dobrze. Jednakże wyraził obawy o zboża jare, które zapowiadają niższe zbiory o 1,5 tony w porównaniu do wcześniejszych lat.
- Co do cen w zależności od rejonu - Środkowa Wielkopolska, uważam że i tak jest wysoko cenowo, bo ceny kształtują się na poziomie pszenicy 820-850 zł, pszenżyto relatywnie 100 zł taniej. Jeśli chodzi o wschód Polski i południe, tamte ceny są jeszcze niższe - zaznaczył Paweł Kaźmierczak.
Skup rolniczy wymaga również odpowiedniej organizacji. Wytwórnia pasz NEOROL w Chrzanie (woj. wielkopolskie) prowadzi skup przez siedem dni w tygodniu, od 7:00 do 20:00. Mają dwie zmiany z trzema osobami na każdą zmianę, które przyjmują pszenżyto i inne zboża w rękawy foliowe na terenie placu.