Przeładunki zbóż w Porcie Gdańsk znacznie większe niż rok temu
Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk przedstawili dane - odnośnie sytuacji w naszych terminalach w pierwszym półroczu 2024 roku.
W sumie Port obsłużył ponad 38 mln ton ładunków. Zdecydowana większość to paliwa płynne, które stanowią prawie 53 proc. wszystkich przeładunków. Na drugim miejscu uplasowała się tzw. "drobnica", głównie skonteneryzowana.
Okazuje się jednak, że znacznie w górę poszedł przeładunek zbóż.
Przeładunek zbóż w Porcie Gdańsk. Wyniki poszły w górę
- W ciągu I półrocza terminale przeładowały o 10 proc. ziarna więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. W sumie było to ponad 1,5 mln ton – głównie w relacji eksportowej - czytamy w informacji Portu Gdańsk.
Przypomnijmy: według danych ministerstwa, w 2023 r. wyeksportowano z Polski rekordowe 13,7 mln ton zbóż (wzrost o 50 proc. w stosunku do ubiegłego roku), z czego około 40 proc. trafiło na rynki państw spoza UE.
W tym roku (od stycznia do maja 2024 r.) wyeksportowano z Polski prawie 5 mln ton zbóż.
- W związku z prognozowaną wysoką produkcją zbóż w Polsce w 2024 r., w celu zbilansowania rynku, w bieżącym sezonie konieczne będzie utrzymanie wysokiego eksportu zbóż - podkreślają przedstawiciele MRiRW.
CZYTAJ TAKŻE: Rynek zbóż. Stawki są słabe. Rolnicy czekają na wyższe ceny
Coraz mniej węgla w terminalach
Ciekawą informacją jest także zdecydowany spadek przeładunku węgla. Jak informuje Port, terminale węglowe – zarówno te zlokalizowane w porcie zewnętrznym, jak i wewnętrznym - miały zdecydowanie mniej pracy.
- W sumie przeładowały one ok. 3,3 mln ton węgla (z czego ponad 2,9 mln ton w relacji importowej). To o 62 proc. mniej niż w tym samym okresie ub.r. - informują przedstawiciele Portu.
Skąd taki spadek?
- W kwietniu br. resort przemysłu zablokował import węgla z zagranicy. Nie znaczy to, że surowiec do Polski nie jest sprowadzany. Nadal obowiązują bowiem umowy handlowe zawierane jeszcze przez poprzednie zarządy spółek importujących węgiel do Polski, w tym m.in. zarząd PGE Paliwa - czytamy w komunikacie, raportującym pierwsze półrocze.
CZYTAJ TAKŻE: Do kiedy rolnicy mają czekać za wypłatą dopłat do zbóż? Zapytaliśmy Agencję