Kukurydza 2023. Jakie plony?
Sprawdziliśmy, co w polu piszczy.
Plony kukurydzy 2023 - Polski Związek Producentów Kukurydzy
W tym roku, według szacunków Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, areał uprawy kukurydzy w Polsce przekroczył 1,8 mln ha. Dominuje - oczywiście - uprawa na ziarno, choć sukcesywnie - z roku na roku - zwiększa się powierzchnia uprawy kukurydzy na kiszonkę. Aktualnie “ziarnówki” mamy nieco powyżej 1 mln ha. - Ta sytuacja, przynajmniej w tym roku, ma wydźwięk pozytywny, ponieważ zmniejsza nam troszeczkę parcie na rynek ziarna - tłumaczy prof. dr hab. Tadeusz Michalski, prezes PZPK.
Zaznacza jednocześnie, że w tym roku zbierzemy prawdopodobnie ok. 6,5-7 mln t kukurydzy. - Wszystko oczywiście zależy od tego, jak kukurydza “wybroniła się” ze stresu suszowego w zachodniej części Polski, który był bardzo poważny. Na szczęście, jak wiadomo, kukurydza należy do roślin, które potrafią się znakomicie przystosować (do panujących warunków - przyp.red.) - potrafi nieco opóźnić fazy rozwojowe (i w późniejszym czasie nadrobić deficyt wody - przyp.red.) - opowiada ekspert.
Jego zdaniem, w zachodniej części kraju w związku z powyższym średnie plony kukurydzy na ziarno powinny oscylować w granicach od 4 do 7 t/ha. Sytuacja pod względem opadów - i to znacznie lepsza - jest i była na wschodzie Polski. - Tam po pierwsze - sporo zasiano tej kukurydzy, a po drugie - stan plantacji jest bardzo dobry. Na ten moment nie ma jeszcze stamtąd klarownych informacji o tym, jakie te plony będą, bo zbiór się dopiero zaczyna ze względu opóźnienia spowodowane perturbacjami pogodowymi. Już można jednak powiedzieć, że te plony powinny być niezłe - czyli w granicach - 7-9 t/ha - przypuszcza nasz rozmówca.
Plony kukurydzy 2023 - Ośrodek Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój
Zbiory kukurydzy na kiszonkę w OHZ Przerzeczyz Zdrój w miejscowości Gilów (woj dolnośląskie) rozpoczęły się 14 września. - Do zbioru łącznie mamy około 150 ha. Średni plon na chwilę obecną wynosi około 45 t/ha, uwzględniając w tym plantacje zasiane jako plon drugi, w okolicach 20 maja, po zbiorze mieszanek traw - informuje Piotra Zarzycki, główny agronom OHZ Przerzczyn Zdrój. Zaznacza jednocześnie, że jakość plonu jest dobra - zarówno pod względem zawartości suchej masy oraz poziomu skrobi. Ze względu na relatywnie dużą sumę opadów w okresie wegetacyjnym oraz uprawę odmian o klasie wczesności FAO 260-280 zbiory kukurydzy ziarnowej (450 ha) w Gilowie nie zostaną raczej rozpoczęte wcześniej niż w okolicach 13-15 października. - Wszystko warunkować będzie jednak przebieg temperatur, prognozy na ten moment pokazują bowiem ciepłą i bardzo ciepłą jesień - tłumaczy agronom. Wielkopolska Izba Rolnicza 10 t/ha - tyle, według szacunków WIR-u, w tym roku wyniesie średni plon kukurydzy na ziarno (kukurydza mokra) w woj. wielkopolskim. Wpływ na to ma oczywiście przebieg pogody w sezonie wegetacyjnym. W wielu częściach tego regionu dała o sobie znać susza. Szkody z tego tytułu sięgają tam nawet rzędu 30%.
Ze względu na relatywnie dużą sumę opadów w okresie wegetacyjnym oraz uprawę odmian o klasie wczesności FAO 260-280 zbiory kukurydzy ziarnowej (450 ha) w Gilowie nie zostaną raczej rozpoczęte wcześniej niż w okolicach 13-15 października. - Wszystko warunkować będzie jednak przebieg temperatur, prognozy na ten moment pokazują bowiem ciepłą i bardzo ciepłą jesień - tłumaczy agronom.
Plony kukurydzy na ziarno w OHZ Gilów zapowiadają się dość dobrze. - Niemniej jednak rokowania na chwilę obecną są słabsze niż uzyskane w ubiegłym roku. Dzieje się tak z powodu wystąpienia w okresie kwitnienia niektórych odmian bardzo wysokich temperatur powietrza, które wpłynęły negatywnie na zapylenie - tłumaczy Piotr Zarzycki.
Wielkopolska Izba Rolnicza
10 t/ha - tyle, według szacunków WIR-u, w tym roku wyniesie średni plon kukurydzy na ziarno (kukurydza mokra) w woj. wielkopolskim. Wpływ na to ma oczywiście przebieg pogody w sezonie wegetacyjnym. W wielu częściach tego regionu dała o sobie znać susza. Szkody z tego tytułu sięgają tam nawet rzędu 30%.
AKTUALNE CENY KUKURYDZY W SKUPACH. KLIK