Czym i jak odchwaszczać kukurydzę? Ekspert radzi

Kluczowa susbstancja czynna, jaką był S-metachlor, zniknął. Czym odchwaszczać kukurydzę w obecnej sytuacji?
- Pewnie ze względu na liczbę dostępnych środków do odchwaszczania powschodowego tendencja będzie, żeby odchwaszczać nalistnie, gdyż podstawowe narzędzie zostało wycofane (środki zawierające s-metachlor - przyp.red.). Wśród nich są chociażby środki zawierające nikosulfuron, do stosowania właśnie nalistego. Jest to najbardziej rozpoznawalna w tej chwili substancja aktywna, który zapewnia relatywnie ekonomiczną ochronę. Trzeba jednak patrzeć na “komibnacje” nikosulfuronu z innymi substancjami czynnymi. W tej chwili w ogóle jest taka tendencja, żeby - jeśli chodzi o formulację środków - były 2-3 substancje ukierunkowanych na zwalczanie różnych chwastów - mówi dr inż. Roman Warzecha, kierownik Pracowni Kukurydzy i Pszenżyta Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie.
Ochwaszczanie kukurydzy. Dawki dzielone - tak czy nie?
Ekspert wypowiada się również na temat zabiegów dzielonych powschodowych.
- Osobiście nie jestem ich zwolennikiem, chociaż ma to pewne uzasadnienie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że każdy wjazd w pole to są koszty - zaznacza specjalista.
Czy wiosną, kiedy jest bardzo sucho, odchwaszczanie doglebowe wchodzi w rachubę?
-To jest, moim zdaniem, trudne do zrobienia, ale nie niewykonalne. Nie jest tak, żeby nie było tyle tej wilgoci, żeby te środki nie przeniknęły do gleby. Zima rzeczywiście była bezśnieżna, na polach jest sucho, nie oznacza to jednak, że nie ma co liczyć w ogóle na deszcz, że tego opadu nie będzie - uważa nasz rozmówca. Wspomina jednocześnie o tym, że niektóre z herbicydów zalecane do stosowania doglebowego, bezpośrednio po siewie kukurydzy, przed jej wschodami, mogą być też stosowane bezpośrednio po wschodach kukurydzy, na ogół do fazy 1-3 liści. Ekspert w tym temacie zwraca także uwagę na to, że ochrona kukurydzy przed chwastami przed wschodami roślin jest rozwiązaniem rozsądnym z punktu widzenia organizacji pracy, jeśli oczywiście mamy odpowiednią wilgotność w glebie. Poza tym preparaty doglebowe zwalczają kiełkujące nasiona chwastów w glebie. Działają także kontaktowo na wykiełkowane chwasty. - Ponadto w przypadku odchwaszczania doglebowego, nawet jeśli coś, mówiąc w dużym uproszczeniu, nie zadziała, mamy możliwość wykonania korekty, w przypadku odchwaszczania naslistnego takiej opcji już nie ma - wskazuje nasz rozmówca.
Niezależnie od tego, jak chcemy odchwaszczać nasze plantacje, dr inż. Roman Warzecha, uczula na to, by stosować herbicydy zgodzie z etykietą. Dzięki temu jesteśmy w stanie ustrzec się przed ewentualnym uszkodzeniem czy zniszczeniem plantacji. W etykiecie mamy bowiem m.in. informacje dotyczące rejestracji danego preparatu. Znajdziemy tam też m.in.: nazwy substancji aktywnych, zalecane dawki, możliwości łącznego stosowania z innymi preparatami, a także terminy stosowania, listę zwalczanych chwastów.
- Tagi:
- kukurydza
- odchwaszczanie