Zbiory owoców będą dużo mniejsze - z jednym wyjątkiem
Drzewa i krzewy owocowe w naszych sadach dobrze przetrwały zimę. W związku z wysokimi temperaturami na początku roku rozpoczęły okres wegetacji 2-3 tygodnie wcześniej. Rośliny sadownicze wyjątkowo wcześnie rozpoczęły też kwitnienie - kiedy owadów zapylających było mniej niż w normalnych warunkach.
Przymrozki, grad, choroby grzybowe i drobnienie owoców
W drugiej dekadzie kwietnia przyszła fala przymrozków. Na wielu plantacjach ujemne temperatury uszkodziły pąki kwiatowe oraz zawiązki owoców. W drugiej połowie maja doszło do uszkodzeń roślin sadowniczych i owoców w wyniku intensywnych opadów gradu, którym towarzyszyły silne wiatry. Opady deszczu w drugiej połowie maja, w czerwcu oraz w lipcu sprzyjały rozwojowi chorób grzybowych i pleśnieniu owoców. W tym samym czasie w innych rejonach brak deszczu powodował drobnienie owoców.
Znaczące spadki zbiorów owoców
Tegoroczne zbiory owoców z drzew szacuje się na ok. 3,6 mln t, czyli o ok. 17% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkcję dominujących u nas jabłek oceniono na ok. 3,2 mln t (17% mniej niż w 2023 r.). Gruszek w sadach będzie ok. 74 tys. t (6% mniej). Produkcja śliwek ma wynieść ok. 106 tys. t (17% mniej). Zbiory wiśni szacowane są na 127 tys. t (25% mniej), a czereśni na 52 tys. t (24% mniej). Łączne zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich wyniosą ok. 14,5 tys. t (27% mniej). Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono na 501 tys. t (11% mniej).
Mniejsza powierzchnia truskawek i ograniczone zabiegi w malinach
W 2024 r. utrzymała się spadkowa tendencja powierzchni upraw truskawek, a produkcja tych owoców wyniosła ok. 159 tys. t (12% mniej). Ograniczenie powierzchni jest spowodowane przede wszystkim malejącym popytem ze strony zakładów przetwórczych. Z powodu niskich cen skupu, w 2024 r. producenci malin ograniczali zabiegi agrotechniczne na plantacjach. Na skutek tego zbiory wyniosą ok. 83,0 tys. t (14% mniej).
Więcej będzie tylko borówki
Produkcję porzeczek oszacowano na 109 tys. t (16% mniej). Zbiory porzeczki czarnej wyniosą 75 tys. t (18% mniej). Natomiast wchodzące w okres pełni owocowania plantacje borówki wysokiej przyczynią się do wzrostu jej produkcji do 63 tys. t (1% więcej). Zbiory aronii wyniosą 47 tys. t (12% mniej). Produkcja agrestu obniży się do 7,2 tys. t (13% mniej).