Jak usmażyć idealnego karpia na Wigilię? Będzie pyszny i chrupiący
Jak idealnie przygotować wigilijnego karpia? Niektóre tradycje dotyczące tej potrawy (m.in. przechowywanie żywej ryby w wannie) na szczęście odchodzą do przeszłości. Na większości polskich stołów rybie mięso pojawia się jednak w Wigilię obowiązkowo. Smażony karp, chociaż być może nieco mniej popularny niż dawniej, wciąż może być nie tylko smacznym, ale także zdrowym daniem.
Jak przygotować karpia przed smażeniem?
Świeżą rybę trzeba oprawić: odciąć głowę i płetwy, usunąć łuski i wnętrzności. Następnie mięso należy dokładnie opłukać. Częściej wybierana alternatywa to zakup mięsa już wstępnie obrobionego. W takim wypadku pozostaje zazwyczaj kwestia opłukania mięsa i usunięcia łusek. Mięso należy pokroić w dzwonka lub filety. Zakupioną rybę można także z powodzeniem mrozić. Mięso karpia (o ile będzie prawidłowo zamrożone i rozmrożone) nie powinno utracić walorów smakowych i wartości odżywczych.
Mięso podzielone na porcje można doprawiać bezpośrednio przed smażeniem. Zalecana jest jednak opcja doprawienia i odłożenia do lodówki na min. 1 godzinę. W przypadku mięsa z karpia wystarczą zazwyczaj przyprawy bazowe, czyli sól i pieprz. Sprawdzą się również gotowe mieszanki przypraw dla potraw rybnych. Doprawione mięso należy obtoczyć w mące (lub w mące i jajku), a następnie w panierce. Osoby preferujące mniej kaloryczne danie mogą podmienić tradycyjną panierkę na mieszankę mąki pszennej i kukurydzianej.
Jak pozbyć się zapachu karpia?
Nie każdy wielbiciel tradycyjnych, wigilijnych potraw jest fanem charakterystycznego zapachu karpia. Specyficzny aromat można zminimalizować na kilka sposobów. Jedna z opcji to obłożenie świeżego mięsa plasterkami cebuli na kilkanaście godzin. Rybę można również umieścić na kilka godzin w zimnym mleku. Sprawdzi się również skropienie mięsa sokiem z cytryny na kilka godzin przed smażeniem. Inny, znany trik mówi o wykorzystaniu kilku plastrów surowego ziemniaka. Warzywo położone na patelnię w trakcie smażenia karpia powinno przynajmniej częściowo pochłonąć intensywny zapach ryby. Charakterystyczny aromat mogą także zneutralizować zioła - w przypadku karpia polecany jest m.in. rozmaryn, majeranek i tymianek.
CZYTAJ TAKŻE: Co wolno, a czego nie w Wigilię? Czyli dawne tradycje na polskiej wsi
Smażenie karpia. O tych zasadach warto pamiętać
Istnieje kilka metod idealnego smażenia karpia. Najczęściej stosowanym sposobem jest smażenie w głębokim tłuszczu, na patelni wypełnionej olejem na poziomie min. 1 cm. Opinie na temat doboru tłuszczu do smażenia są podzielone. Przyjmuje się, że najlepszym tłuszczem do smażenia karpia jest olej rzepakowy, m.in. ze względu na neutralny aromat i zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych. Kolejna opcja to masło klarowane. Spora grupa fanów dań rybnych poleca także olej słonecznikowy jako bazę do smażenia (tu jednak zdania są mocno podzielone). Odradzane jest za to używanie smalcu, margaryny, a także olejów roślinnych tłoczonych na zimno.
Mięso karpia należy smażyć w dobrze rozgrzanym, głębokim tłuszczu. Gdy mięso nabiera wyraźnego, złotawego koloru, dzwonka lub filety należy obrócić na drugą stronę (min. 5 minut smażenia dla każdej strony). Zbyt długi proces smażenia sprawi, że mięso zamiast chrupiącego stanie się twarde i suche.
CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy zamiennik wigilijnego karpia? Ta ryba jest smaczna i bez ości