Zabieg T2 - po co i kiedy?
Prawidłowo dobrana ochrona roślin, jak podkreśla Kamil Szpak, Product Development Specialist z firmy BASF, powinna przez cały okres wegetacyjny spełniać z góry określone zadania. Do kluczowych jej elementów, zdaniem eksperta, zalicza się zabieg chroniący górne liście zbóż przed chorobami grzybowymi - czyli T2.
- Dlaczego liść flagowy jest tak ważnym i nieodzownym elementem ochrony fungicydowej? Dlaczego tak istotne jest to, aby pozostał jak najdłużej zielony, wolny od patogenów? Liście flagowe są bowiem powierzchniowo największe i to one - po ukazaniu się - najintensywniej przeprowadzają fotosyntezę, co ma znaczący wpływ na plon - tłumaczy ekspert.
O znaczeniu zabiegu T2 mówi również Paweł Talbierz z firmy Corteva Agriscience:
- Zabieg T2 spełnia coraz większą rolę w fungicydowej ochronie zbóż ze względu na zmieniające się w ostatnich latach warunki pogodowe. Z jednej strony mamy więcej okresów suchej pogody, jednak z dość wysokimi temperaturami, co skutkuje większą presją ze strony takich chorób jak: septorioza paskowana liści pszenicy, rdza żółta czy rdza brunatna. W praktyce prowadzi to do sytuacji, w której nie możemy pominąć tego zabiegu, a w niektórych przypadkach co najwyżej przesunąć w czasie, bliżej okresu właściwego do skutecznej i bezpiecznej ochrony.
Marcin Bystroński z firmy INNVIGO z kolei zwraca uwagę na to, że zwalczanie fuzarioz powinno być konsekwentnie prowadzone przez cały okres wegetacji zbóż, począwszy od właściwej zaprawy, zabiegu T1 oraz zabiegów T2 i T3 (krótka charakterystyka tych zabiegów w ramce obok). - W przypadku septoriozy paskowanej liści działanie zapobiegawcze jest bardzo istotne, ponieważ w momencie gdy widoczne są objawy, oznacza to, że do infekcji doszło 2-3 tygodnie wcześniej - podkreśla specjalista z INNVIGO.
Kiedy najlepiej przystąpić do zabiegu T2?
- Powinien on być wykonany - w zależności od występującej presji i wyboru technologii przez rolnika – od fazy liścia podflagowego (BBCH 37), do fazy kłoszenia (technologia dwuzabiegowa, przy której zabieg T2 spełnia rolę ochrony zarówno liścia flagowego, jak i kłosa) - mówi Paweł Talbierz.
Swoimi spostrzeżeniami w tej materii dzieli się z nami także Kamil Szpak: - Optymalnym momentem wykonania zabiegu T2 jest faza BBCH 37 – 39, gdzie wybrany fungicyd musi spełniać, oprócz wysokiego działania ochronnego (zapobiegawczego), również niezwykle silne działanie interwencyjne. Dlaczego? Wskazują na to wyniki badań, które firma BASF zebrała podczas projektu CuraCrop polegającego na badaniu zawartości DNA patogenów w liściach pszenicy ozimej u rolników przed wykonaniem zabiegu T2. Większość próbek zawierała wysokie ilości DNA patogenów, przez co zabieg wykonywany był interwencyjny, a nie, jak sądzili rolnicy, zapobiegawczo.
Czytaj także:
Preparaty mikrobiologiczne w uprawie zbóż - czy to przyszłość rolnictwa?