XIX zjazd delegatów Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych
Spotkanie odbyło się 13 listopada w siedzibie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB w Poznaniu. Wzięli w nim udział: delegaci przedstawicieli branży rolniczej zajmujących się produkcją rzepaku ozimego i roślin białkowych, a także przedstawiciele resortu rolnictwa.
Otwarcia zjazdu dokonał Juliusz Młodecki, prezes Zarządu KZPRiRB, który powitał zgromadzonych delegatów.
Innowacyjne rozwiązania w ochronie rzepaku
Zjazd rozpoczął się od części otwartej, której jednym z elementów było wystąpienie członka wspierającego Zrzeszenie - firmy Corteva. Jej przedstawiciel - Przemysław Gawlas zaprezentował innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony rzepaku ozimego. Były to następujące produkty: zaprawa nasienna Lumiposa™ 625 FS, herbicyd LaDiva™ oraz nowe dwa fungicydy oparte na sprawdzonych substancjach czynnych rozszerzają możliwości ochrony plantacji rzepaku ozimego zarówno we wczesnych zabiegach wiosennych jak i w okresie okołokwitnieniowym. Ekspert podkreślił, że nowoczesne technologie ochrony roślin, stanowią kluczowy element w zwiększaniu efektywności upraw oraz minimalizacji wpływu czynników zewnętrznych, takich jak zmiany klimatyczne czy choroby roślin.
Sytuacja na rynkach rolnych
Po wystąpieniu przedstawiciela firmy Corteva, głos zabrała Magdalena Kosiec z Departamentu Rynków Rolnych MRiRW. W swojej wypowiedzi podkreśliła rolę resortu w wspieraniu polskiego rolnictwa, zwłaszcza w kontekście produkcji rzepaku i roślin białkowych. Kosiec omówiła aktualną sytuację na rynku rolnym, wskazując na zmiany w polityce rolnej Unii Europejskiej oraz wprowadzenie nowych programów wsparcia dla rolników. Zwróciła uwagę na konieczność dalszej współpracy z organizacjami branżowymi w celu wypracowania efektywnych rozwiązań, które będą odpowiadały na rosnące wyzwania sektora, w tym zmiany klimatyczne oraz rosnące potrzeby związane z produkcją roślin białkowych.
Rola spółdzielni produkcyjnych w polskim rolnictwie
W dalszej części spotkania głos zabrał Łukasz Zbonikowski, prezes zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Prelegent zwrócił uwagę na rolę spółdzielni produkcyjnych w polskim rolnictwie. Podkreślił, że rolnicze spółdzielnie produkcyjne włączają do swojego płodozmianu rzepak oraz rośliny białkowe.
Absolutorium
Po wystąpieniu gości rozpoczęła się część zamknięta Zjazdu, która obejmowała szereg ważnych punktów związanych z działalnością KZPRiRB za miniony 2023 rok. Delegaci udzielili m.in. absolutorium zarządowi KZPRiRB za jego działalność w minionym sezonie.
Czytaj także: