Prawo i finanse31 Sty 2025
Co roku wielu turystów decyduje się na wypoczynek na wsi. W związku z tym agroturystyka może być dodatkowym źródłem dochodu w gospodarstwie rolnym. Działalność taką warto jednak poprzedzić odpowiednią analizą i planowaniem. Na co zwrócić uwagę?
Newsy31 Sty 2025
Działkowców ROD przybywa, a w związku z tym nie zawsze działki są używane w taki sposób, jak wskazują na to przepisy. Polski Związek Działkowców chce z tym walczyć i wprowadza nowe zapisy do statutu.
Inne hodowle31 Sty 2025
Aby móc cieszyć się pysznym i zdrowym miodem, coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej pasieki. Jest to proces dosyć pracochłonny, który wymaga solidnego przygotowania. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak założyć pasiekę.
Przepisy30 Sty 2025
W lutym wejdzie w życie projekt ustawy o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych. W praktyce dotyczy on - dobrowolnego - zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych. Po pierwsze, zwiększa się ich liczba. Po drugie, za dobrowolny udział w programie rolnik otrzymać może 500 zł rocznie.
Prawo i finanse30 Sty 2025
Rolnicy prowadzący działalność ekologiczną muszą spełniać określone wymogi, by móc ubiegać się o przyznanie dopłat. Czym charakteryzuje się rolnictwo ekologiczne? Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy?
Przepisy28 Sty 2025
O definicji aktywnego rolnika, planowanej ustawie o dzierżawach gruntów rolnych, środkach na rolnictwo z Krajowego Planu Odbudowy oraz przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej po 2027 roku rozmawiamy z Adamem Nowakiem, wiceministrem rolnictwa.
Newsy23 Sty 2025
Już jutro startują targi Agro-Premiery 2025 i potrwają do najbliższej soboty włącznie. W ich trakcie zaplanowano aż 20 wyjątkowych debat. Wśród nich debata pod hasłem “Postęp genetyczny gwarancją wysokich plonów”, prowadzona przez dziennikarkę naszego wydawnictwa - Mariannę Kulę.
Prawo i finanse15 Sty 2025
W trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami środowiska rolniczego, MRiRW przedstawiło swoje propozycje w sprawie modyfikacji definicji rolnika aktywnego. Szykują się spore zmiany. To pewne. Co na to sami zainteresowani?
Przepisy13 Sty 2025
Rolnicy wnioskują o wyższą dopłatę za wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe. Domagają się zwiększenia kwoty wsparcia. Wnioskują także o zwiększenie wsparcia finansowego hodowli zachowawczej ras rodzimych zwierząt.
Owoce i warzywa30 Gru 2024
1 stycznia 2025 roku rozpocznie się półroczna prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Oficjalnym owocem w tym czasie ma być nasze jabłko. Warto zaznaczyć, że Polsce produkuje je ok. 80,5 tys. gospodarstw - mamy w naszym kraju najwięcej takich sadów w całej Unii Europejskiej.
Pomoc unijna26 Gru 2024
Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku czeka nas sporo nowości w zakresie ubiegania się o płatności w ramach ekoschematów. Szykują się zmiany w obrębie integrowanej produkcji roślin, rolnictwa węglowego, gruntów wyłączonych z produkcji czy dobrostanu świń. Ma pojawić się także zupełnie nowy ekoschemat. A, w związku z dużym zainteresowaniem ekoschematami, planuje się wprowadzić limit hektarów, do których będzie można ubiegać się o płatność.
Choroby i szkodniki9 Gru 2024
W ciągu ostatnich pięciu lat w Unii Europejskiej nie zatwierdzono żadnej nowej substancji czynnej, podczas gdy 76 substancji aktywnych zostało wycofanych, nieodnowionych lub utraciło zezwolenie. Dodatkowo, od 22 miesięcy nie zatwierdzono żadnego nowego czynnika biologicznie aktywnego. Przedstawiciele Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oceniają wprost: to dramat na rynku środków ochrony roślin.