Wszystkiego będzie mniej: zbóż, rzepaku i owoców, oprócz warzyw
Informacje opracowane zostały na podstawie lustracji pól, łąk i sadów przeprowadzonych na początku lipca przez rzeczoznawców Głównego Urzędu Statystycznego.
Niekorzystny wpływ na przebieg produkcji roślinnej w tym roku miały:
• przymrozki notowane w drugiej połowie kwietnia (miejscami nawet poniżej -9°C) powodujące uszkodzenia niektórych upraw rolnych, a także kwitnących drzew i krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych
• niedobór opadów deszczu w drugiej połowie kwietnia i w maju, powodujący nadmierne przesuszenie gleby i ograniczający możliwości produkcyjne wielu roślin uprawnych, w tym zbóż
• lokalnie występujące w czerwcu i lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne: burze, gradobicia i nawałnice połączone z silnym wiatrem.
Do czynników korzystnych zaliczono:
• przeprowadzenie siewów zbóż i rzepaku w optymalnych terminach agrotechnicznych
• dobre wyrośnięcie i rozkrzewienie roślin ozimych jesienią 2023 r.
• dobre przezimowanie upraw - zaorano jedynie 0,1% zasianej powierzchni zbóż ozimych.
Jakie będą zbiory?
- zbiory zbóż szacuje się na 25,6 mln t - ok. 4% mniej od zbiorów ubiegłorocznych
- zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,4 mln t - ok. 9% mniej
- produkcja warzyw gruntowych ma wynieść ok. 3,8 mln t - 2% więcej
- zbiory owoców z drzew wyniosą ok. 3,6 mln t - ok. 17% niższe
- produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na 501 tys. t - ponad 11% mniej.
Ziemniaki i buraki
Jeśli chodzi o ziemniaki, to częste opady spowodowały pojawienie się na polach już w czerwcu zarazy ziemniaka. Stan plantacji jest jednak zróżnicowany regionalnie. Szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków zwiększyła się w porównaniu do roku ubiegłego i wynosi ok. 0,2 mln ha. Odmiany późniejsze nie skumulowały jeszcze plonu. Jego wysokość będzie zależała od warunków atmosferycznych w dalszym okresie wegetacji.
Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych wyniesie ok 0,3 mln ha i będzie większa od ubiegłorocznej. Obsada roślin na większości plantacji jest bardzo dobra i wynosi ok. 95 tys. sztuk na hektar. W pierwszej połowie lipca stan plantacji buraków cukrowych był dobry, a dynamiczna wegetacja rokuje na uzyskanie wysokich plonów.