Wnioski o oszacowanie szkód po nawałnicy
Rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie strat po gradobiciu i nawałnicy.
Urzędy gmin, przez które w ostatnim czasie przeszły silne burze z gradobiciem, zamieszczają na swoich stronach internetowych wzory wniosków o oszacowanie strat w uprawach, powstałych w gospodarstwie rolnym w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Urzędnicy apelują do rolników, by wypełnione dokumenty dostarczać jak najszybciej, aby przyspieszyć procedury udzielenia ewentualnej pomocy finansowej. W gminie Jaraczewo (powiat jarociński, woj. wielkopolskie) wyznaczono termin - do 25 sierpnia. - Wniosek, który stworzyliśmy na własne potrzeby na podstawie odgórnych wytycznych, zamieściliśmy na naszej stronie internetowej. Dziś odbyło się także spotkanie z udziałem sołtysów wsi, którym przekazaliśmy druki. Dalej trafią one do rolników - tłumaczy pracownik Urzędu Gminy w Jaraczewie. Podobny wzór wniosku znalazł się na stronie internetowej Urzędu Gminy Chojnice na Pomorzu.
Aby uzyskać pomoc, oszacowany procentowo poziom szkód (szkody w uprawach rolnych oraz straty w produkcji zwierzęcej), musi przekroczyć poziom 30% wartości średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.
Szkody po nawałnicy odnotowano w 28 gminach woj. kujawsko-pomorskiego, 10 gminach woj. pomorskiego i 59 gminach woj. wielkopolskiego.
Wczoraj, a więc 17 sierpnia pojawiło się nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r. , w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.
Załączniki do pobrania
- Tagi:
- odszkodowanie
- grad
- nawałnica
- wichura