Wielki Dzień Pszczół w Pakosławiu [ZDJĘCIA]
Aż 17 słodkości z dodatkiem miodu: ciast, ciasteczek, babeczek, pszczółkowych tortów, deserków i chleb przygotowali uczestnicy konkursu kulinarnego. Wszystkie dzieła były oceniane przez czteroosobową komisję konkursową. Pod uwagę brany był, m.in. wygląd i prezentacja wypieku oraz jego walory smakowe. Zwycięzcą okazała się „Beebeczka” autorstwa Moniki Stachowskiej. Na podium stanęło również KGW Szurkowo z „Szurkowskimi pszczółkami” i Bożena Plewka z „Chlebkiem miodowym”. Jury przyznało również wyróżnienia: Elżbiecie Sobczyńskiej za „Rodzinną pszczołę”, Anecie Owczarek za „Pszczółkę na babeczce” oraz Elżbiecie Jakubowskiej i Elżbiecie Łakomej za „Pantofelki Kopciuszka”. - Ten wypiek oszołomił nas swoim wyglądem. Pomysł pań, by ciastkiem połączyć babeczkę z rurką był... rewelacyjny!!! Podsumowując tegoroczny konkurs należy podkreślić, że był on na bardzo wysokim poziomie, a jego uczestnicy przygotowali fantastyczne prace, którymi dorównywali mistrzom cukiernictwa. O zwycięstwie decydowały dosłownie szczegóły - podkreśla jeden z jurorów. A tak konkursowe dzieła oceniali uczestnicy Wielkiego Dnia Pszczół: „Wspaniale pachnące i wilgotne”, „Doskonale smakują w towarzystwie filiżanki kawy czy herbaty”, „Mają jedną wadę - są tak pyszne, że trudno im się oprzeć”, „Sernik z pszczelim pyłkiem dosłownie skradł moje podniebienie!”
Tak naprawdę kto nie uczestniczył w imprezie, już może żałować. Podczas Wielkiego Dnia Pszczół pachniało nie tylko wypiekami i miodem, ale też ziołami i kwiatami. Było wesoło, gwarnie, kolorowo, ludowo i edukacyjnie. Podczas imprezy swoje stoisko miały, m.in. Kobiety Gospodarne Wyjątkowe Gminy Pakosław, które poprowadziły warsztaty tworzenia wianków i kiszenia ogórków. Zespół Folklorystyczny Chojnioki tańczył i grał, a pracownicy nadleśnictwa rozwiewali leśne tajemnice. - Wielki Dzień Pszczół to niesamowita energia i wspaniała zabawa z pszczołami w tle. Ale... nie bylibyśmy sobą, gdyby nie element dobroczynności. Wierzymy, że dobro wraca, a pomagać zawsze warto. W tym roku, podobnie jak i w latach ubiegłych, podczas pikniku wspaniałe osoby z Zespołu Caritas przy parafii św. Andrzeja Boboli w Rawiczu zorganizowały kiermasz, m.in. książek, zabawek, gier i puzzli. Dochód z tej akcji przeznaczony został na rehabilitację i leczenie Ali Basińskiej, małej mieszkanki gminy Pakosław - podkreślają organizatorzy.
Zarówno dzieci, jak i ich rodzice chętnie tworzyli świece z wosku pszczelego oraz wykonywali pszczółkowe prace. Dzięki artystce Alicji Gniazdowskiej każdy z uczestników miał okazję stworzyć Chazacką Pszczołę. Nie mniej ciekawie było na stoisku Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu. Każdy mógł tam wykonać swój pszczeli witraż czy wesołą pszczółkę, a przy współpracy z panią animator pomalować twarz, zrobić brokatowy tatuaż czy też „schować się w mydlanej bańce”. Dużym powodzeniem cieszyła się fotobudka w formacie 3D, w której miłośnicy pszczół robili sobie zdjęcia. Na Święcie Pszczoły znalazł się również kreatywny, biblioteczny kącik, gdzie w słoikach ukryły się papierowe plastry miodu, z których dzieci wykonywały zakładki do książek. Najmłodsi mogli także zaprojektować „pszczołę-sprężynkę”. Gros osób brało udział w zapomnianych, kultowych zabawach oraz degustacji miodów i lokalnych wyrobów wędliniarskich. Imprezie towarzyszyła wystawa prac konkursowych „MISJA PSZCZOŁA – a jak Ty pomagasz pszczołom?” (HD) RASTER Piotr Smakulski z Fundacji MAPA, organizator imprezy Wielki Dzień Pszczół to dzień, który ma na celu zwrócenie uwagi społeczności na to, jak wielkie znaczenie na nasze otoczenie mają pszczoły - nie tylko te miodne, ale także dziko żyjące, których w Polsce jest aż 470 gatunków. Chcieliśmy, żeby Wielki Dzień Pszczół obchodzony był nie tylko przez pszczoły i pszczelarzy. W 2021 roku zorganizowany został pierwszy piknik rodzinny, podczas którego ponad 500 osób wzięło udział w warsztatach rękodzielniczych, ekologicznych i sportowych. W tym roku było podobnie. Wierzymy, że tylko cykliczne i powtarzalne działania przyczynią się do zmiany naszych nawyków, a przede wszystkim usystematyzowania swojej wiedzy. Dlatego wydarzenie to organizujemy co roku, przybliżając uczestnikom rolę pszczół w naszym środowisku poprzez dobrą zabawę. W przygotowanie tego wydarzenia zaangażowało się wiele organizacji, instytucji i osób prywatnych z naszego regionu i nie tylko, za co im serdecznie dziękuję.
Zobacz także: