Większe plony z Księżyca
Nikogo pewnie nie trzeba już przekonywać, że Słońce ma największy wpływ na przyrodę - kształtuje pogodę, oddziałuje na rośliny i zwierzęta, a wyniki pracy rolników i ogrodników są od jego zachowania bardzo uzależnione.
Gdyby natomiast zapytać o znaczenie oddziaływania w tym względzie Księżyca, raczej niewiele byłoby odpowiedzi potwierdzających takie zależności. Jednak z drugiej strony obserwacje przyrody na przestrzeni wieków wiązały występujące w niej zjawiska również z zachowaniem Księżyca - np. pełnią, gdy „świeci” w całej okazałości na niebie lub nowiem, kiedy zupełnie go nie widać. Obecnie coraz częściej efekty oddziaływania Księżyca stawia się nawet na równi ze skutkami obecności Słońca.
Roczny cykl Słońca, miesięczny Księżyca
Nikt oczywiście nie neguje, że najważniejszy jest roczny cykl słoneczny wyznaczający poszczególne pory roku i zależne od nich procesy w świecie roślin i zwierząt. Dodając do tego oddziaływanie na świat roślinny i zwierzęcy poszczególnych faz Księżyca w ciągu każdego miesiąca, uzyskuje się zamierzony efekt polegający na wzmocnieniu pozytywnych cech i zachowań.
I tutaj znów mamy do czynienia z kolejnym priorytetem - cyklu miesięcznego samego Księżyca w stosunku do tego, czy jest właśnie w dobrym momencie np. do siania bądź sadzenia roślin. Główne znaczenie ma, czy Księżyca akurat przybywa, czy ubywa.
Dni niesprzyjające sianiu i sadzeniu
W momencie, kiedy Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią, jest on dla nas niewidoczny, najczęściej trwa to trzy dni. Odradzane jest wówczas sianie i sadzenie. Szczególnie niekorzystne jest to zwłaszcza w dniu nowiu. Podobnie rzecz ma się, gdy mamy Księżyc w pełni i jest doskonale widoczny na niebie. Dzień pełni też nie sprzyja sianiu i sadzeniu. Kolejne niesprzyjające dni są wówczas, kiedy przypada I i III kwadra Księżyca - widzimy wtedy połówki jego tarczy (najpierw w kształcie litery D, a po pełni - C).
Nów - pełnia czyli Księżyca przybywa
Księżyc od cieniutkiego staje się coraz grubszy aż do okrągłego - w pełni. To najlepszy czas do siania i sadzenia roślin jednorocznych, zwłaszcza tych, które owocują nad ziemią. W tym okresie rośliny te rosną szybciej, a nasiona lepiej kiełkują.
Pełnia - nów czyli Księżyca ubywa
Od okrągłego, Księżyca jest coraz mniej - aż do nowiu, gdy go zupełnie nie widać. Jest to czas, kiedy należy sadzić i siać rośliny wieloletnie plonujące pod ziemią oraz przesadzać rośliny wieloletnie, byliny i cebule.
Kwadry - tygodniowy rytm Księżyca
Miesięczny cykl Księżyca dzieli się jeszcze na siedmiodniowe okresy odpowiadające tzw. kwadrom. Dla potrzeb uprawy roślin otrzymały one wiele mówiące nazwy: kwadra liścia, kwadra owocu, kwadra korzenia, kwadra uprawy.
- Kwadra liścia (od nowiu, czyli niewidocznego, przybywa Księżyca do połówki w kształcie litery D) - czas siania i sadzenia roślin liściowych typu sałata, kapusta, szpinak. To okres, kiedy podlewanie daje dobre efekty.
- Kwadra owocu (od połówki w kształcie litery D przybywa Księżyca do pełni, czyli okrągłej tarczy) - to czas na sianie i sadzenie roślin typu pomidory, ogórki, zboża, kwiaty, drzewa owocowe. Wykonywane w tym okresie opryski przeciwko chorobom grzybowym mają większą skuteczność.
- Kwadra korzenia (od pełni, czyli okrągłej tarczy, do połówki w kształcie litery C) - czas siania i sadzenia roślin typu buraczki, rzodkiewka, a z kwiatów np. dalii i piwonii, a więc plonujących pod ziemią, korzeniowych, cebulowych i wieloletnich bylin kwiatowych.
- Kwadra uprawy (od połówki w kształcie litery C ubywa Księżyca aż do nowiu, czyli niewidocznego) - to niedobry czas dla siewu i sadzenia, a najlepszy do uprawy ziemi. Najlepiej wówczas niszczyć chwasty i zwalczać szkodniki. Nawozimy wtedy glebę i zasilamy rośliny.
Kiedy siać i sadzić?
- Warzywa i rośliny liściaste (jadalne części nadziemne): sałata, kapusta, szpinak itd. - od nowiu do pełni, najlepiej po nowiu i kwadra liścia. Wszelkie prace najlepiej wykonywać jak najwcześniej, tylko przed południem.
- Zboża, rośliny strączkowe (groch, fasola), ogórki, pomidory, rośliny jagodowe, drzewa i krzewy owocowe - od nowiu do pełni, najlepiej między I kwadrą a pełnią w kwadrze owocu. Prace wykonywać od rana do popołudnia.
- Ziemniaki, buraki, szparagi, seler, marchew, cebula, kwiaty cebulowe i bylinowe - od pełni do nowiu, najlepiej między pełnią a III kwadrą w kwadrze korzenia. Siać i sadzić należy przed południem.
- Uprawa gleby, kompostowanie, nawożenie - przy ubywającym Księżycu, między III kwadrą a nowiem w kwadrze uprawy lub okolicach nowiu.
CZYTAJ TEŻ: Sekrety udanej uprawy ogórków - od wyboru nasion do zbioru