Większe dopłaty bezpośrednie dla rolników gospodarujących w trudnych warunkach
Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego o podniesienie dopłat bezpośrednich dla rolników gospodarujących w trudnych warunkach - specjalizujących się w hodowli bydła - przekazało, że dokonano analizy płatności.
- W związku z tym, że w małoobszarowych gospodarstwach rolnych funkcjonujących na obszarach górskich i podgórskich, wobec mniejszej skali produkcji i wysokich kosztów jednostkowych w porównaniu do obszarów w innych rejonach kraju, trudniej jest zapewnić opłacalność produkcji zwierzęcej, podjęta została decyzja o zwiększeniu od 2024 r. stawek płatności ONW dla rolników posiadających zwierzęta trawożerne - czytamy w komunikacie.
Resort rolnictwa zaproponował, aby wysokość możliwych do uzyskania stawek płatności została zwiększona: na obszarach strefy II ONW typ specyficzny tzw. podgórskiej ze zwierzętami, ze stawki 550 zł/ha UR/rok do 676 zł/ha UR/rok, a na obszarach ONW typ górski - z 750 zł/ha UR/ rok do 829 zł/ha UR/rok.
Ministerstwo w odpowiedzi na postulaty wskazujące na to, że obsada zwierząt na poziomie 0,5 DJP na obszarach górskich i podgórskich często jest niemożliwa do utrzymania bez nadmiernego wypasu i intensywnego nawożenia oraz ze względu na znaczny wzrost kosztów nawozów i energii w ostatnich latach zaproponowało zmniejszenie wymogu minimalnej obsady zwierząt trawożernych, uprawniającej do ubiegania się o wyższe płatności ONW - z 0,5 DJP do 0,3 DJP.
- Biorąc pod uwagę specyficzne trudności, jakich doświadczają rolnicy z województw, w których średnia wielkość gruntów rolnych jest niższa od średniej krajowej (tj. lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego), ww. rolnicy mogą ubiegać się o płatność do bydła/krów posiadając tylko 1 szt. kwalifikujących się zwierząt (w przypadku pozostałych województw - co najmniej 3 szt.).
Rozwiązania zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 na posiedzeniu w dniu 22 listopada 2023 r. Zmiany w tym zakresie zostaną przedstawione Radzie Ministrów oraz Komisji Europejskiej celem akceptacji.