Siedem cukrowni Krajowej Grupy Spożywczej przerobi ponad 7,1 mln ton surowca
Miesiąc temu wystartowała 20. kampania cukrownicza w Krajowej Grupie Spożywczej S.A.
Szansa na osiągnięcie rekordowych wyników produkcyjnych
Prognozy KGS zakładają, że siedem cukrowni przerobi rekordową ilość buraków, które skupi od ponad 13 tys. polskich rolników. Produkcja cukru może w tym roku osiągnąć poziom najwyższy w historii firmy. Jak podkresla KGS, więcej zarobią też współpracujący plantatorzy.
Rozpoczęcie kampanii w poszczególnych cukrowniach zaplanowano z uwzględnieniem aktualnych prognoz plonu, w celu uzyskania jak najlepszych wyników zarówno polowych, jak i podczas produkcji.
- Prognozujemy, że wszystkie siedem cukrowni należących do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. przerobi w kampanię 2023/2024 ponad 7,1 mln ton surowca. Planujemy rekordową produkcję cukru w wysokości ponad 1 mln ton - mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
Jak informuje KGS, poszczególne cukrownie rozpoczęły przerób buraków pomiędzy 7 a 14 września. Jako pierwsza krojenie rozpoczęła „Cukrownia Werbkowice” (7 września), następnie „Cukrownia Kruszwica” (8 września), „Cukrownia Malbork” (9 września), „Cukrownia Kluczewo”, „Cukrownia Krasnystaw” i „Cukrownia Nakło” (12 września), jako ostatnia przerób rozpoczęła „Cukrownia Dobrzelin” (14 września).
Po zakończonej kampanii cukrowniczej, w trzech cukrowniach (Kruszwica, Nakło, Werbkowice) odbędzie się również tzw. kampania sokowa – produkcja cukru z zagęszczonego soku.
- Stale dążymy do podnoszenia efektywności w naszych cukrowniach kontynuując inwestycje poprawiające procesy produkcyjne i jakość produkowanego przez nas cukru. Obniżamy tym samym także koszty, a równolegle podnosimy skale sprzedaży, co ma bezpośrednie przełożenie na osiąganie lepszych wyników finansowych firmy - wyjaśnia Prezes Zarządu Marek Zagórski.
Jak wstępnie ocenia sezon buraczany KGS?
Warunki atmosferyczne panujące wiosną 2023 roku nie sprzyjały wczesnym siewom buraka cukrowego.
- Niskie temperatury spowalniały wschody roślin, a występujące lokalnie zjawiska atmosferyczne niszczyły zasiewy i przyczyniały się do konieczności wykonania przesiewów plantacji. Plantacje znajdujące się w południowo-wschodnim rejonie narażone były na zniszczenia powodowane przez nasilone żerowanie szkodnika szarka komośnika. Wiosną na plantacjach buraka cukrowego na obszarze kontraktacyjnym spółki, poza żerowaniem szarka komośnika, obserwowano występowanie pchełki oraz kilkukrotne naloty mszyc, co utrudniało prowadzenie skutecznej ochrony plantacji. W późniejszym czasie duży wpływ na rozwój buraków cukrowych miały występujące lokalnie wysokie temperatury oraz brak opadów, które powodowały suszę. Aktualnie pogoda sprzyja wykopkom i zbiorom buraków - analizuje KGS.
Jednocześnie KGS zaznacza, że podobnie jak w poprzednich latach, tak przed kampanią cukrowniczą 2023/2024 we wszystkich siedmiu cukrowniach Krajowa Grupa Spożywcza S.A. przeprowadziła szereg projektów modernizacyjnych i prorozwojowych o wartości ponad 300 mln zł.
- Działania inwestycyjne w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. przyczyniają się do zwiększenia kontraktacji buraka cukrowego od rodzimych rolników co wpływa na wzrost dochodów sektora rolniczego w Polsce - podsumowuje Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.