Walka z nielegalnymi praktykami rynkowymi - resort rolnictwa wzmacnia działania
Działania w zakresie wykrywania nielegalnych praktyk rynkowych służa ochronie konsumenta i obronie żywności przed celowym zanieczyszczeniem i/lub skażeniem.
Od początku oszustwa w branży spożywczej były najczęściej umotywowane ekonomicznie.
- Główną ich ofiarą był zwykle konsument, którego bezpieczeństwo ekonomiczne, a nierzadko i bezpieczeństwo zdrowotne były zagrożone. Liczne działania służące ochronie konsumenta, podejmowane na szczeblu krajowym, unijnym i ogólnoświatowym przynoszą niewątpliwie pozytywne skutki (m.in. stanowienie przepisów prawa żywnościowego, działania organów urzędowej kontroli żywności, rozwój systemów wczesnego ostrzegania, rozwój systemowego zarządzania obroną żywności) - napisała Aleksandra Kowalska w swoim opracowaniu "Problematyka oszustw żywnościowych w przepisach prawa i standardach branżowych".
Co to są oszustwa żywnościowe?
Według Aleksandry Kowalskiej, oszustwa żywnościowe obejmują takie działania, jak:
- fałszowanie żywności, w tym obniżanie jej jakości poprzez podmianę składników, rozcieńczanie, zanieczyszczanie domieszkami, ukrywanie składników itd. i nie informowanie o tym konsumenta (oszustwo ze względu na wykaz składników),
- manipulacja, np. poprzez nieuprawnioną zmianę kodu daty czy ponowne napełnienie pojemnika (niezgodna z prawdą informacja na opakowaniu),
- dystrybucja żywności pochodzącej z kradzieży dokonanej podczas załadunku, w miejscu sprzedaży, przez pracownika itd.,
- oszustwa typu działania w szarej strefie, handel paralelny itd. (np. sprzedaż żywności na rynkach, na które nie miały one trafić),
- nieautoryzowana produkcja, czyli podrabianie produktów żywnościowych polegające m.in. na naruszaniu własności intelektualnej; lub podrobiony (nielegalny) produkt żywnościowy jest tak opracowany, by wyglądać jak produkt oryginalny (legalny), ale nie być wierną jego kopią, a także replika właściwego (legalnego) produktu przy uwzględnieniu wszystkich jego cech wraz z opakowaniem.
Wszystkie rodzaje oszustw żywnościowych są zagrożeniem dla zdrowia publicznego.
- Skutki ich występowania są wielowymiarowe. Konsekwencje oszustw żywnościowych mają charakter polityczny, ekonomiczny, społeczny, psychologiczny, legislacyjny, zdrowotny itd. Trudno oszacować ile kosztują oszustwa żywnościowe światową gospodarkę, zwłaszcza, że wiele z nich nigdy nie wyszło na jaw - twierdzi Aleksandra Kowalska.
Minister rolnictwa podejmuje działania
Jak informuje resort rolnictwa, zgodnie z zapowiedziami wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, wzmacniane są działania w zakresie wykrywania nielegalnych praktyk rynkowych.
- 23 stycznia 2023 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Głównym Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych a Komendantem Głównym Policji dotyczące wzmocnienia współpracy w zakresie sprawnego i skutecznego przeciwdziałania nielegalnym praktykom rynkowym i oszustwom żywnościowym - czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.
Policja i JHARS wzmacniają współpracę
Ministerstwo odkreśla, że współpraca będzie odbywała się w ramach realizacji zadań punktu kontaktowego ds. oszustw żywnościowych funkcjonującego w Głównym Inspektoracie JHARS. Ustalono tryb wymiany informacji o nieprawidłowościach na rynku rolno-spożywczym oraz zaplanowano realizację wspólnych szkoleń i wymianę doświadczeń w zakresie zwalczania oszustw żywnościowych.
Punkty kontaktowe i wymiana informacji w syetmie RASFF
Do głównych zadań punktu kontaktowego należy współpraca z Komisją Europejską oraz organami urzędowej kontroli Państw Członkowskich UE w zakresie: wykrywania i zwalczania oszustw żywnościowych o charakterze transgranicznym, wymiana informacji za pomocą systemu RASFF, współpraca z:
- wojewódzkimi inspektoratami JHARS,
- Inspekcją Sanitarną,
- Inspekcją Weterynaryjną
- oraz Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa
w zakresie wykrywania i zwalczania nielegalnych praktyk na rynku żywności. To także udział w spotkaniach międzynarodowych (udział w spotkaniach grupy roboczej ds. oszustw żywnościowych UE) oraz realizacja działań koordynowanych przez Komisję Europejską.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi: