W pogodzie do końca roku najpierw przekroczone normy temperatury, potem opadów
Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawaczy opracował długoterminową prognozę pogody od września do końca roku. Najpierw zostaną przekroczone normy dotyczące temperatury, a potem opadów.
Cieplejszy wrzesień
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Najcieplejszymi miastami w Polsce są we wrześniu Wrocław, Opole, Zielona Góra i Gdańsk - ze średnimi temperaturami powyżej 15 st. C.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
W październiku więcej deszczu na północnym zachodzie
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować w zakresie normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej - za wyjątkiem północnego zachodu kraju, gdzie deszczu będzie więcej. Opady powyżej normy prognozowane są w: Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu i Zielonej Górze. Spośród tych miast najwyższą normę opadów ma Koszalin - do prawie 70 mm.
Listopad i grudzień mają być mokre
Średnie miesięczne temperatury powietrza powinny zawierać się w zakresie normy. Natomiast miesięczne sumy opadów najprawdopodobniej będą powyżej norm wieloletnich.
W listopadzie i grudniu najwięcej opadów jest w Zakopanem i Koszalinie - szczególnie w tym drugim mieście, gdzie średnia wieloletnia dla obu miesięcy przekracza 40 mm do ponad 70 mm.
W grudniu występują też ujemne średnie temperatury. Najchłodniej jest w Zakopanem (średnia -3,1 do -1,1 st. C) oraz Suwałkach (-1,8 do 0,1 st. C) i Białystoku (-1,8 do 0,5 st. C). Najwyższe średnie temperatury w grudniu mają Szczecin, Gdańsk i Koszalin (średnie od 1,4 st. C do 3 st. C).
CZYTAJ TEŻ: Pierwsze kontrakty na kukurydzę mokrą
- Tagi:
- norma
- temperatura
- suma opadów