Żyto hybrydowe - jak je pielęgnować ?
Jak pielęgnować żyto hybrydowe? Dlaczego nie powinno się przekraczać terminu jego siewu? Na jakie choroby jest narażone?
Żyto hybrydowe ma małe wymagania glebowe. Udaje się na glebach lekko kwaśnych. Daje wyższy plon od jego odmian populacyjnych. Warto zatem wiedzieć, jak pielęgnować tę roślinę.
Termin siewu. Dlaczego nie należy go przekraczać? Co, jeśli to zrobimy?
Uprawa żyta hybrydowego (mieszańcowego) nie różni się zbyt wiele od uprawy żyta populacyjnego (tradycyjnego). Zasadniczą różnicę stanowi ilość i termin siewu, którego nie należy przekraczać. - Opóźnienie siewu skutkuje gorszym krzewieniem się roślin jesienią. Żyta hybrydowego sieje się znacznie mniej od populacyjnego. Wynika to z dużej zdolności tej rośliny do obfitego krzewienia, a to za sprawą większej produkcyjności kłosa - tłumaczy Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Punkt Doradczy w Gołuchowie.
Żyto mieszańcowe wyróżnia się jeszcze większą masą tysiąca nasion. - Sprawia to, że plony są około 30% wyższe od odmian żyta populacyjnego - wyjaśnia specjalista. Zaznacza jednocześnie, że siewy żyta, w tym również hybrydowego, powinny odbyć się do końca września. Roślina ta potrzebuje bowiem około 50 dni jesiennej wegetacji, niezbędej do osiągnięcia fazy pełnego krzewienia. Późniejsze terminy siewu żyta mieszańcowego wymagają: większej normy wysiewu, bardziej starannej pielęgnacji, przede wszystkim zaś odpowiedniego nawożenia. - Trzeba wiedzieć, że przy późniejszych siewach żyta hybrydowego, wiosną należy jak najwcześniej zasilić je w azot w formie saletrzanej - szybkodziałającej. Jego dawka powinna być około 30% wyższa, w granicach 70 kg azotu na ha, niż stosowana w normalnie rozwiniętych łanach - radzi fachowiec. Na tym nie kończy. - W takim przypadku dobrze jest też zastosować nawożenie mikroelementami (mogą one być w formie dolistnej - przyp.red.), zawierającymi przede wszystkim: miedź, molibden, magnez oraz mangan - dopowiada pracownik WODR-u.
- Optymalna głębokość siewu żyta hybrydowego to od 2 do 3 cm. W przypadku głębszego siewu, należy spodziewać się opóźnienia wschodów i zmniejszenia krzewienia podczas wegetacji jesiennej - zaznacza Krzysztof Świerek. Żyta hybrydowego, jak podaje agronom, wysiewa się od 55 do 88 kg/ha w zależności od stanowiska i terminu siewu. - Zmniejszona ilość wysiewu tego zboża wiąże się z jego lepszą krzewistością. Poza tym przy rzadszych plantacjach jest mniejsze prawdopodobieństwo występowanie chorób ze względu na lepsze wietrzenie upraw - mówi fachowiec.
Choroby. Co zagraża?
U starszych odmian żyta hybrydowego zauważono większą wrażliwość na choroby, zwłaszcza na rdzę brunatną. - W przypadku innych chorób, występujących w życie populacyjnym, poziom tych chorób nie uległ zwiększeniu w życie hybrydowym - wyjaśnia agronom. Zapewnia jednocześnie, że nowe odmiany żyta hybrydowego cechują się dużą odpornością na choroby, również rdzę brunatną.
Pielęgnacja. Jak to robić?
Jeśli chodzi o nawożenie azotowe żyta mieszańcowego, przyjmuje się, że na wytworzenie tony ziarna wraz ze słomą potrzeba 20 kg azotu. - Przy zakładanym plonie 7 ton rośliny pobiorą z gleby 140 kg N/ha. Trzeba przyjąć, że rośliny pobiorą 40 kg azotu z zapasów glebowych. Obliczenie dawki nawozów azotowych jest następujące: 140 kg N - 40 kg N = 100 N kg azotu w dwóch bądź trzech dawkach - tłumaczy agronom.
Zwalczanie chwastów w uprawach żyta jest koniecznością. - Najbardziej zalecane jest wykonanie oprysku jesienią, gdyż w tym terminie zabieg jest bardziej skuteczny. W uprawie żyta mieszańcowego trzeba zaplanować również zabieg regulatorami wzrostu, który zabezpieczy plantacje przed wyleganiem - radzi Krzysztof Świerek. Podkreśla, że najistotniejszy jest pierwszy zabieg, który powinien być wykonany na początku strzelania w źdźbło do pierwszego kolanka. - Na plantacjach nawożonych powyżej 100 kg azotu/ha może się także okazać, że potrzebny jest drugi zabieg przeciw wyleganiu roślin - dodaje specjalista.
Krzysztof Świerek mówi, że dalsza pielęgnacja żyta mieszańcowego polega na zwalczaniu chorób w zależności od ich występowania. - Przeważnie przewiduje się zastosowanie jednego lub dwóch zabiegów przeciwgrzybowych - zaznacza agronom.