Żniwa 2022 - jakie odmiany rzepaku plonowały najwyżej?
Czas na podsumowanie i przeanalizowanie tegorocznych zbiorów. Jakie odmiany rzepaku ozimego sypały w tym roku najlepiej?
Żeby dowiedzieć się tego dowiedzieć, zapoznaliśmy się z najnowszymi raportami Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w tym zakresie. Zostały one przygotowane w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Wyniki badań mają charakter wstępny. W przypadku większości roślin pochodzą one z części doświadczeń i będą sukcesywnie uzupełniane.
Rzepak ozimy w badaniach COBORU tym roku plonował dużo lepiej aniżeli w dwóch poprzednich sezonowych. Średni plon wzorca w sezonie 2022 wyniósł bowiem 43,8 dt z ha. W roku 2021 było to z kolei 39,9 dt z ha, a w 2020 r. 41,7 dt z ha. Wzorzec w badaniach stanowiła średnia z 6 odmian populacyjnych badanych w doświadczeniach PDO. Odmiany mieszańcowe (hybrydy) odznaczały się - oczywiście - "sypały" lepiej od odmian populacyjnych.
NAJWYŻEJ PLONUJĄCE ODMIANY JĘCZMIENIA OZIMEGO I RZEPAKU OZIMEGO WG. WSTĘPNYCH WYNIKÓW BADAŃ PDO W 2022 R.
Lista najwyżej plonujących odmian rzepaku ozimego
Wzorzec: 43,8 dt z ha
Odmiany populacyjne
- Bachus - 109% wzorca
- Derrick - 103% wzorca
- ES Fuego - 101% wzorca
- Mars - 100% wzorca
- Kwazar - 100% wzorca
Odmiany mieszańcowe
- KWS Lauros - 131% wzorca
- DK Excentric - 125% wzorca
- DK Excited - 125% wzorca
- LG Auckland - 124% wzorca
- Ambassador - 123% wzorca
- LG Aviron - 123% wzorca
- LG Scorpion - 123% wzorca
- LG Arnold - 123% wzorca
KOMENTARZ EKSPERTA
Jacek Broniarz, pracownia badania WGO Roślin Pastewnych Oleistych i Włóknistych COBORU
W sezonie wegetacyjnym 2021/2022 w systemie porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO) realizowano w całym kraju łącznie 30 doświadczeń. Wyniki uzyskano z 26 doświadczeń. Średni plon nasion zebrany z doświadczeń PDO wyniósł 48,9 dt z ha i był o 2,7 dt z ha wyższy od uzyskanego w roku poprzednim. Plonowanie rzepaku było bardzo zróżnicowane w poszczególnych miejscowościach, a także rejonach kraju. Wielkość zebranych plonów w doświadczeniach wyniosła od 29,4 dt z ha do nawet 67,7 dt z ha. W ponad połowie wszystkich zebranych doświadczeń plon nasion wyniósł ponad 50,0 dt z ha. Natomiast w jednej trzeciej doświadczeń zebrano plon nasion, który zawierał się w przedziale od 35,0 do 50,0 dt z ha. W pozostałych kilku doświadczeniach uzyskany plon był stosunkowo mały, poniżej 35 dt z ha. Na polach produkcyjnych plony rzepaku były przeważnie mniejsze, a rozpiętość uzyskanych plonów duża, w zależności od intensywności prowadzonej uprawy i przebiegu warunków pogodowych. Najczęściej zbierano plon wielkości 35-45 dt z ha. Zbierane nasiona miały różną wilgotność, w zależności od lokalnych warunków pogodowych, w okresie sprzętu.
W poszczególnych rejonach kraju plonowanie rzepaku ozimego było także zróżnicowane. Przeważnie większe plony zbierano w północnej, północno-wschodniej oraz południowej i południowo-wschodniej części kraju (rejony I, II, V i VI), gdzie przebieg warunków atmosferycznych był bardziej korzystny. Natomiast w centralnym pasie kraju zebrane plony były mniejsze (rejon III i IV), głównie ze względu na większy deficyt opadów w okresie wegetacji.