Zboża ozime. Czym wiosną wymieść miotę z pola?
W tym roku możemy mieć duży problem z miotłą zbożową. Zimą mieliśmy bowiem warunki sprzyjające rozwojowi tego chwastu.
Miotła zbożowa to bardzo dobrze zimujący chwast. Jego nasiona potrafią zachować żywotność nawet przez kilkanaście lat. Roślina ta ma przewagę nad zbożami, ponieważ kiełkuje jesienią bądź wiosną, a przy dodatnich temperaturach nawet zimą. Może rozwijać się, gdy zboża znajdują się w spoczynku przy temperaturze ok. 0 stopni C. Miotła zbożowa lubi gleby lekkie, piaszczyste oraz mało wilgotne oraz te o małej zawartości wapnia.
Środkowy najmłodszy liść miotły zbożowej osiąga długość od 1,5 do 3 cm. Jest bardzo cienki i zwinięty z dodatkowo podwiniętymi brzegami oraz zaostrzonym końcem. Większe liście tej roślin są wyraziste. Mają widoczny nerw główny i dwa nerwy poboczne. Nasada miotły z kolei ma zazwyczaj czerwone przebarwienie. Jej języczek jest białozielony. Dorosła łodyga miotły zbożowej jest gładka. Osiąga długość od 30 do 150 cm. Dorosłe liście tego chwastu są natomiast gładkie, lekko skręcone i mają zaostrzony języczka. Wiecha miotły zbożowej osiąga długość ok. 40 cm. Kwitnie od czerwca do września.
Czytaj także: Nawożenie dolistne pszenicy. Co powinieneś wiedzieć?
Przy zwalczeniu miotły zbożowej na uwadze powinno się mieć fazę rozwoju rośliny uprawnej. Niektóre z wiosennych środków do tego przeznaczonych można bowiem stosować tylko do końca krzewienia zbóż. Są również preparaty zarejestrowane do: fazy pierwszego kolanka, fazy drugiego kolanka, fazy trzeciego kolanka, a także do fazy liścia flagowego. Jakie dokładnie? Patrz ramka obok.
Przykładowe środki do zwalczania miotły zbożowej w poszczególnych plantacjach zbóż ozimych z uwzględnieniem fazy rozwojowej rośliny uprawnej
Środek: Nomad 75 WG
Uprawa: pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime
Termin stosowania: Środek stosować wiosną po ruszeniu wegetacji roślin od fazy początku krzewienia do fazy pierwszego kolanka zbóż (BBCH 21-31), na chwasty w trakcie intensywnego wzrostu.
Środek: Rexade
Uprawa: pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime
Termin stosowania: Środek stosować wiosną, po wznowieniu wegetacji, od początku krzewienia do fazy drugiego kolanka zbóż (BBCH 21 - 32), na chwasty w trakcie intensywnego wzrostu.
Środek: Puma Uniwersal 069 EW
Uprawa: pszenica ozima
Termin stosowania: Środek Puma Uniwersal 069 EW stosowany solo oraz łącznie ze środkiem Sekator 125 OD stosuje się na wiosnę, po ruszeniu wegetacji pszenicy ozimej, od fazy gdy widoczne są dwa rozkrzewienia do końca fazy 3-go kolanka (BBCH 22-33).
Uprawa: pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime
Termin stosowania: Wiosną opryskiwać od wiosennego ruszenia wegetacji do stadium widocznego liścia flagowego (BBCH 37) rośliny uprawnej.