Zboża jare - jakie odmiany warto zasiać? [PEŁNA LISTA]
Które odmiany zbóż jarych dały w ubiegłym sezonie najwyższy plon? Na jakie warto postawić w tym roku? Czym w ogóle sugerować się przy doborze materiału siewnego?
Żeby znaleźć odpowiedzi na te pytania, znów zachęcamy do zapoznania się z niezależnymi wynikami badań w tym zakresie, które prowadzi Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (patrz ramka na str. 3).
Zboża jare - ważna odmiana i termin siewu
Na ten temat doboru odmian zbóż jarych w naszych realizacjach filmowych rozmawialiśmy nieraz. Swoimi spostrzeżeniami w tej materii dzielił się z nami m.in. Mateusz Hachuła z firmy Ragt. Specjalista zwracał szczególną uwagę na jęczmień browarny. Podkreślał, że warto sięgać po te odmiany, które preferują słodownie, do których zamierzamy odstawić ziarno, nie pomijając jednak wyników badań COBORU, które stanowią cenne źródło wiedzy na temat poszczególnych roślin.
- Oprócz odmiany, ważne jest umieszczenie nasion na właściwej głębokości. Te rośliny, które są dobrze zasiane, później szybko i dobrze rosną. Dobrze także dojrzewają - zaznaczał Mateusz Hachuła.
Dużą rolę ogrywa także termin siewu. - Jeśli warunki sprzyjają, jęczmień do celów browarnych można siać już w lutym, do czego z resztą rolników serdecznie zachęcam. Nie powinniśmy się bać bardzo wczesnych siewów. Myślę, że ci najbardziej doświadczeni wiedzą o tym, że wczesny termin siewu jęczmienia browarnego można określić: jak tylko idzie wjechać w pole - tłumaczył specjalista. Wspominał też o nawożeniu: - Nawożenie azotowe też powinno się wykonywać jak najwcześniej. Najczęściej robi się to w jednej dawce. Specjalista zwrócił również uwagę na stanowisko do uprawy jęczmienia: - To zboże można uprawiać na stanowiskach średnich, mocnych. Najważniejsze jest jednak to, żeby gleby były utrzymane w dobrej kulturze.
Odmiany polecane przez renomowane firmy na str. 2